MGK toplantısı 6 saat sürdü

MGK toplantısı 6 saat sürdü

Ankara'da gözler Milli Güvenlik Kurulu toplantısındaydı... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan toplantı 6 saat sürdü. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride terör örgütü PYD'ye silah yardımıyla ilgili sert mesaj verildi... Açıklamada, "Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması, Türkiye'nin ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir." denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan toplantı tam 6 saat sürdü.

Toplantının ardından yayımlanan MGK bildirisinde terör örgütü PYD'ye silah yardımı konusunda sert mesaj verildi.

"BAZI MÜTTEFİK ÜLKELERİN PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTÜNE VERDİĞİ SİLAH VE MÜHİMMATIN PKK TERÖR ÖRGÜTÜNDE ELE GEÇİRİLİYOR OLMASI, TÜRKİYE'NİN, BUNLARIN FARKLI İSİMLER ALTINDA GÖZÜKSE DE ASLINDA AYNI ÖRGÜT OLDUĞU KONUSUNDA ISRARLA ORTAYA KOYDUĞU İKAZ VE İTİRAZINDAKİ HAKLILIĞINI BİR KEZ DAHA TEYİT ETMİŞTİR"

Bildiride, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yaşananlarla ilgili kararlı tutumunun altı bir kez daha çizildi.

"GÜNEY SINIRLARIMIZA YÖNELİK SURİYE VE IRAK'TAN KAYNAKLANAN BİR TEHDİDİN TESPİTİ İLE TACİZ VE SALDIRI VUKU BULMASI HALİNDE, ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE GEREĞİNİN YAPILMAYA DEVAM EDİLECEĞİ, TÜRKİYE'NİN SINIRLARI BOYUNCA BİR TERÖR DEVLETİ KURULMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİ, PKK/PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTLERİNİN, DİĞER BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DEAŞ İLE MÜCADELESİ İLERİ SÜRÜLEREK MEŞRULAŞTIRILAMAYACAĞI BİR KEZ DAHA VURGULANMIŞTIR"

Bildiride,terörle mücadeledeki taahhütlere uyulması için uluslararası çağrı da yinelendi.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI SERGİLENEN ÇİFTE STANDART TERK EDİLMEDEN, BÖLGENİN HUZUR VE GÜVENE KAVUŞMASININ MÜMKÜN OLAMAYACAĞININ ALTI ÇİZİLMİŞ, ULUSLARARASI TOPLUMA, TERÖRLE MÜCADELEDE ORTAK BİR ANLAYIŞ BİRLİĞİNE VARILMASI İÇİN VERİLEN TAAHHÜTLERE UYULMASI KONUSUNDAKİ ÇAĞRIMIZ TEKRARLANMIŞTIR.ELİ KANLI TERÖR ÖRGÜTÜ VE UZANTILARININ, SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE SİVİLLERE VE MASUM İNSANLARA YÖNELİK SUİKASTLERİ DE ÖRGÜTÜN TEK AMACININ KENDİSİNDEN OLMAYAN HERKESİ YOK ETMEK OLDUĞUNU AÇIKÇA GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR."

MGK Bildirisiyle , Irak Kuzeyindeki Bölgesel yönetimin aldığı referandum kararına da tepki gösterildi.

"IRAK KUZEYİ BÖLGESEL YÖNETİMİNİN ALDIĞI REFERANDUM KARARININ, HUKUKEN VE FİİLEN UYGULANAMAYACAĞI, BU TEŞEBBÜSÜN VAHİM BİR HATA OLDUĞU VE İSTENMEYEN SONUÇLAR DOĞURACAĞI BELİRTİLMİŞTİR. IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN VE SİYASİ BİRLİĞİNİN MUHAFAZA EDİLMESİNİN BÖLGEDE KALICI İSTİKRAR, BARIŞ, GÜVENLİK VE REFAH TESİS EDİLEBİLMESİNE BAĞLI OLDUĞU DEĞERLENDİRİLMİŞTİR."

Toplantının bir diğer gündem maddesi de Olağanüstü Hal Uygulaması'nın uzatılması oldu. OHAL'in uzatılması için alınan tavsiye kararının gerekçesine yer verildi.

"FETÖ/PYD, PKK/PYD-YPG, DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KAPSAMINDA YURT BÜTÜNÜNDE UYGULANAN OLAĞANÜSTÜ HAL DEĞERLENDİRİLMİŞ; DEMOKRASİMİZİN, HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN VE VATANDAŞLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASINA YÖNELİK TEDBİRLERİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK ÜZERE, OLAĞANÜSTÜ HALİN UZATILMASI TAVSİYESİNDE BULUNULMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz