TBMM genel kurulu, "15 temmuz" özel gündemi ile toplandı

TBMM genel kurulu, "15 temmuz" özel gündemi ile toplandı

15 Temmuz'un 1. yılında Meclis Genel Kurulu, özel gündem ile toplandı.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı birleşimde, Başbakan Binali Yıldırım "Eğer burada yeniden bir araya gelebiliyorsak bunu 250 şehidimize, gazilerimize ve büyük Türk milletine borçluyuz" dedi. cumhuriyet halk partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, meclis Darbe Komisyonu raporunu eleştirdi. Milliyetçi hareket partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Kılıçdaroğlu’nun "kontrollü darbe" sözlerine tepkiliydi.

1 yıl önce fetullahçı terör örgütü mensuplarının bombaladığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, tam kadro mesai yaptı.

Vekiller, 15 Temmuz gecesi Meclis'te çekilen fotoğraflardan oluşan albümü incelerken salona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldi.

Özel oturumun açılışını Meclis Başkanı İsmail Kahraman yaptı; 15 Temmuz gecesi Genel Kurulu'nda bulunan milletvekilleriyle yaşadıklarını anlatan kahraman, "Hep birlikte demokrasi mücadelesi verdik" dedi...

"15 TEMMUZ GÜNÜ, MİLLET OLARAK, HER KURUM VE KURULUŞUYLA BAŞARILI BİR İMTİHAN VERDİK + SİZLERİN İÇİNDE BULUNDUĞU 26'NCI DÖNEM, DARBEYİ GÖĞÜSLEMEKTE ÜZERİNE DÜŞENİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRDİ. ALÇAK DARBECİLERE KARŞI BURADA BULUNARAK, MECLİSİMİZİ BOMBALAR VE KURŞUNLAR ALTINDA AÇIK TUTARAK, MİLLETİN SESİNİN NE KADAR GÜR OLDUĞUNU VE İRADESİNİN PRANGA KABUL ETMEYECEĞİNİ GÖSTERDİ. İNSAN SUYA DÜŞTÜĞÜ İÇİN DEĞİL, SUDAN ÇIKAMADIĞI İÇİN BOĞULUR. BİZ O GECE HER ÜÇ PARTİ MENSUPLARI SUDA ÇIRPINMADIK, SELAMETE NASIL ULAŞACAĞIMIZI KONUŞTUK, ORTAK İRADE ORTAYA KOYDUK.++ 13:26 BİZ TÜRKİYEYİZ BÖLÜNMEYİZ BÖLEMEZLER YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ"

Başbakan Binali Yıldırım da konuşmasında; "Eğer burada yeniden bir araya gelebiliyorsak bunu 250 şehidimize, gazilerimize ve büyük Türk milletine borçluyuz" dedi.

"15 TEMMUZ BU MİLLETİN DÜŞMANINA KIYAMETİ GÖSTERDİĞİ GÜNDÜR,, İMAN DOLU ÇILGIN TÜRKLERİN TANKLARI EZDİĞİ GÜNDÜR, BİR İŞGAL HAREKETİNE KARŞI MİLETİN ÇIPLAK ELİYLE SİLAHLARI ERİTTİĞİ GÜNDÜR, DÜNYA DEVLETLERİNE BİR MİLET NASIL OLUNURU DERSİNİ VERLİDİĞİ GÜNDÜR O GECE MİLYONLAR VATANIA SAHİP ÇIKMAK ÜZERE İKİNCİ KURTULUŞ MÜCADELİSİNİ BAYLATTI. 15 TEMUZ GECESİ İHANETİN EN ŞİDDETLİİNİ YAŞADIK DESTANLARIN EN GÜZELİNİ YAZDIK MVLERİMİZ O GECEYE NASIL DAVETSİZ ÇIKTIYSA 15 TEMMUZDA HER YIL AYNI RUHLA BU ÇATI ALTINDA BULUYMAYIDIR BU MİLLET O GECE "TÜRK OLMAYI ONUR, MÜSLÜMANLIĞI GURUR SAYARIM. BOL YILDIZLI DEĞİL, AY YILDIZLI BAYRAK ALTINDA SAF TUTARIM." DİYEN GAZİ MUSTAFA KEMAL'İN VASİYETİNE UYGUN, KENDİNE YAKIŞANI YAPMIŞTIR.
BU CANİLER HAK ETTİKLERİ EN AĞIR CEZAYI HUKUK İÇERİSİNDE MUTLAKA ALACAKLAR. ALLAH BÖYLE BİR KARANLIK GECEYİ BİR DAHA ÜLKEMİZE YAŞATMASIN"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, konuşmasında partisini FETÖ ile ilişkilendiren Darbe Komisyonu raporunu ve MİT'i eleştirdi.

"15 TEMMUZ GECESİ BU ÇATI ALTINDA GÖSTERİLEN KARARLILIK DARBE GİRİŞİMİNİ ARAŞTIRMA KOMİSYONUNUN ÇALIŞMALARINA ÜZÜLEREK İFADE EDEYİM Kİ YANSITILMAMIŞTIR TEMEL SORU ŞUDUR: GENELKURMAY BAŞKANI VE MİT MÜSTEŞARININ HANGİ GEREKÇE, TELKİN VE TALİMATLA KOMİSYONA GELMESİ ENGELLENMİŞTİR? ADİL ÖKSÜZ 2 CEP TELEFONU VE 1 GPS CİHAZIYLA SERBEST BIRAKILMIŞTIR. HAYDİ DİYELİM SERBEST BIRAKILDI, MİLLÎ İSTİHBARAT TEŞKİLATI ADİL ÖKSÜZ'Ü NEDEN İZLEMEMİŞTİR? MİT'İN VERDİĞİ BİLGİLER BİZİ TATMİN ETMEMİŞTİR. İNANIYORUM Kİ, BU GENEL KURULU DA TATMİN ETMEMİŞTİR. DARBECİLERİ DESTEKLEYENLERİN VE DARBECİLERİ DEVLETİN EN HASSAS NOKTALARINA YERLEŞTİRENLERİN HESAP VERMESİ SAĞLANMADAN DARBEYLE GERÇEK ANLAMDA MÜCADELE YAPILAMAZ."

"15 TEMMUZ ÖZEL OTURUMU'NDA HDP ADINA KONUŞAN MUŞ MİLLETVEKİLİ AHMET YILDIRIM İLE MECLİS BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN ARASINDA DA TARTIŞMA YAŞANDI. "

AHMET YILDIRIM: "DARBECİLERİN VE KATİLLERİN EN KISA ZAMANDA ADİL BİR YARGILAMAYLA HAK ETTİKLERİ CEZAYA ÇARPTIRILMALARINI TÜM HALKIMIZ GİBİ BEKLEDİĞİMİZİ İFADE ETMEK İSTİYORUM. EŞ GENEL BAŞKANLARIMIZ SAYIN SELAHATTİN DEMİRTAŞ VE FİGEN YÜKSEKDAĞ BAŞTA OLMAK ÜZERE TUTSAK DURUMDA OLAN MİLLETVEKİLLERİMİZİ, BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI HDP MECLİS GRUBU VE GENEL MERKEZİ ADINA SAYGIYLA SELAMLIYORUM. "

KAHRAMAN: "SAYIN YILDIRIM, TÜRKİYE'DE TUTSAK YOK, ESİR DE YOK; TEVKİF EDİLMİŞ VAR, TÜRKİYE'DE HUKUK DEVLETİ VAR. TÜRKİYE'DE "ZULÜM" DİYE İFADE EDEMEZSİNİZ, BİR HUKUKİ STATÜ İŞLİYOR VE ÇALIŞIYOR.
BU YÜZDEN, HUKUKİ KALIPLARLA, LÜTFEN, KONUŞUNUZ."

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları paylaşırken ana muhalefetin "kontrollü darbe" eleştirilerine yanıt verdi.

"AKLIMIZI BAŞIMIZA ALMAZSAK, MİLLÎ BİRLİK RUHUNU KAYBEDİP BİRBİRİMİZE DÜŞERSEK AÇIK AÇIK UYARIYORUM Kİ YA BİZİ BU VATANDAN SÖKÜP ATACAKLAR YA DA BURADA BİZİ GÖMÜP ÜZERİMİZDEN AŞACAKLARDIR. HESAP BUDUR 15 TEMMUZ FETÖ KALKIŞMASINA "KONTROLLÜ DARBE" DEMEK, HER ŞEYDEN ÖNCE AKLIN İNKÂRI, VİCDANIN İTLAFI, YALIN GERÇEKLERİN İMHASIDIR. BUNA DA HİÇ KİMSENİN HAKKI OLMAYACAKTIR. BİR DEFA FETÖ İŞGAL GİRİŞİMİYLE İLGİLİ MİLLÎ BİR MUTABAKATIN VARLIĞI ŞARTTIR. DÜŞMAN BELLİDİR, KANLI TERÖRİSTLER BELİRGİNDİR; O HÂLDE 15 TEMMUZ FETÖ DARBE KALKIŞMASI ÜZERİNDE NİÇİN HEMFİKİR OLAMIYORUZ? ADALETSE İSTENEN, YOLLARDA DEĞİL, MİLLÎ VİCDANIN TA KENDİSİNDE BULACAĞIZ. KUMPAS KURUYORLARMIŞ, ALAYI BİRDEN ÜZERİMİZE GELİYORLARMIŞ, VARSIN OLSUN, YETER Kİ SAFLARIMIZI SIKI TUTALIM, ÖLECEKSEK DE ADAM GİBİ, KAHRAMAN GİBİ AMA TAM BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE ÖLELİM"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz