Toplatılan derginin Atatürk'e hakaret içeren mektubu sahte çıktı

Toplatılan derginin Atatürk'e hakaret içeren mektubu sahte çıktı

Türkiye, geçtiğimiz günlerde, toplatılan bir dergide, Atatürk'e hakaret içeren yayınlara şahit olmuştu...Sözkonusu derginin sahipleri, Latife Hanım'a ait olduğu ileri sürülen bir mektup yayımlamıştı...Ancak yazar Cengiz Özakıncı, bu mektubun sahte olduğunu, belgeleriyle kanıtladı.

Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçlamasıyla soruşturma açılan ve toplatılan bir sözde tarih dergisinde, Latife Hanım'ın Atatürk'e yazdığı iddiasıyla yayımlanan mektubun sahte olduğu kanıtlandı.

SAHTE OLDUĞUNU KANITLADIK. BÜTÜN MİLLİ BAYRAMLARIMIZDA BU GİBİ YAYINLAR ATATAÜRKÜ AŞAĞILAMYI KENDİLERİNE GÖREV EDİNMİŞ.

Mektubu inceleyen ve yazar Cengiz Özakıncı, söz konusu yalan haberin ilk kez 1926 yılında yayınlandığı bilgisine ulaştı .

MALUM DERGİNİN LATİFE HANIMIN ATATÜRKE YAZDIĞI MEKRUP ŞUDUR DİYE YAYINLADIĞI MEKTUP 1926DA AMERİKADA BOSTONDA BİR GAZETEDE YAYINLANMIŞ. BU YAYINDAN 91 YIL GEÇMİŞ O DERGİ 91 YIL ÖNCE ABD DE YAYINLANMIŞ BİR GAZETEDEKİ SAHTE BELGEYİ BULUYOR VE BUNU ATATÜRKÜ KARALAYICI BİÇİMDE 19 MAYISA DENK GETİREREK YAYINLIYOR BU BELGENİN SAHTELİĞİNİ İKİ BİÇİMDE KANITLADIK. BİRİNCİSİ İÇERİK SAHTELİĞİ ANLATILANLAR GERÇEKTE YAŞANILANLARLA ÖRTÜŞMÜYOR. 2. BİÇİM SAHTEKARLIĞI

Peki, o haberin kaynağı ne? Bu soruya yanıt veren Özakıncı, mektubun sağ alt köşesinde adı yazan haber ajansına dikkat çekiyor.

1926 DA YAYINLANAN MEKTUPTA KAYNAK GÖSTERİLEN BİR TELİF AJANSI VAR. GÜYA BU MEKTUP BİR TELİF AJANSI TARAFINDAN GAZETEYE VERİLMİŞ. BU AJANSI ARAŞTIRDIK. SÜREKLİ BU KONUDA YALAN HABER ÜRETİYOR 6.14 BU AJANSIN ERMENİ HINÇAK ÖRGÜTÜYLE BAĞLANTISINI TESPİT ETTİK. ERMENİ HINÇAK ÖRGÜTÜ SOYKIRIM PROPAGANDASININ DAYANDIRILDIĞI BİR ÖRGÜTTÜR. VE BU CUMHURİYET ÖNCESİ ERMENİ TERÖRÜRÜN BİR KAYNAĞIDIR. İŞTE BU ÖRGÜTLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLAN BİR HABER AJANSNIN YAYINLADIĞI BİR HABER.

Dönemin tarihi sürecini de anlatan Özakıncı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün açıkça hedef alındığını söylüyor...

LOZANDA 1923DE YAPILAN BARIŞ ANLAŞMASININ PARELELİNDE AMERİKA İLE TÜRKE ARARSINDA DA ANLAŞMA İMZALANDI. AMERİKAN SENATOSU BU ANLAŞMAYI ONAYLAMADI. GEREKÇELERİ DE AĞZA ALINMAZ KÜFÜRLER ŞEKLİNDEYDİ. TUTUNAKLARDAN OKUYORUZ. BÖYLE BİR AMERİKADA ZATEN TÜRK DÜŞMANLIĞI 1880LERDEN BERİ KANITLI OLAN HINÇAK ERMENİ ÖRGÜTÜYLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEKİ HABER AJANSININ YAYIN YAPMASININ AMACI ATATÜRKÜ VE ONUN KURDUĞU CUMHURİYETİ HEDEF ALMAKTIR. HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ ANTİ TÜRK ANTİ ATATÜRK PROPAGANDA.. GİZLEDİKLERİ AMAÇ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ GAYRÜMEŞRU GÖSTERMEKTİ

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz