Vergi borçlarını yapılandıran kanun teklifi yasalaştı

Vergi borçlarını yapılandıran kanun teklifi yasalaştı

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi, Meclis'ten geçti. 31 Mart 2017 tarihine kadar belirlenen vergiler, bazı idari para cezaları, sigorta primleri ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı yapılandırma kapsamına alınacak.

Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans tanıyan, bazı kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Teklif, Maliye ile Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları, SGK, il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacaklarını yeniden yapılandırıyor.

Yeniden yapılandırılan borçlar 18, il özel idareleri ve spor kulüplerinin borçları ise 36 taksitte ödenebilecek. Peşin ödemelerde ayrıca yüzde 50 indirim yapılacak.

Düzenleme kapsamında ödenecek olan Motorlu Taşıtlar Vergisi için taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.

Borçları tecil edilenlerin, tecil talep tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde tahakkuk eden ve bu kapsama giren borçları da tecil edilebilecek.

Tasarı ile Maden bölgesinde belirlenen alandaki ruhsatların tüzel kişiliğe haiz bir şirkette birleştirilmesi için mevcut ruhsat sahiplerine imkan tanınıyor.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin 30 Haziran 2017'ye kadar başvuruda bulunmaları gerekecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere ilk taksit 31 Temmuz 2017'ye, SGK'ya ilk taksit ise 31 Ağustos 2017'ye kadar ödenecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz