Cohen: İlişkimiz geçici ve taktiksel

Cohen: İlişkimiz geçici ve taktiksel

Ankara ile Washington arasında terör örgütü PYD/KKK'dan kaynaklanan tartışma sürüyor.. Amerikan Yönetimi, PYD/PKK ile ilişkilerinin geçici ve ‘al-ver’e dayalı” olduğunu duyurdu. Amerikan yönetimi Amerikan uçakları, Suriye ordusuna ait bir konvoyu vurdu. Terör örgütü IŞİD ise yayınladığı yeni videoda Amerikan kentlerini vuracağı tehdidinde bulundu.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye dosyasına bakan en yetkili ismi Jonathan Cohen’den önemli bir açıklama geldi.

Müsteşar Yardımcısı Cohen, “Rakka operasyonuna katılmak istediler. ama PYD/PKK'ya hiçbir vaatte bulunmadık. İlişkimiz geçici, taktiksel ve ‘al-ver’e dayalı” dedi.

Amerikan Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert ise PYD/PKK'ya yardımı nedeniyle Türkiye'nin değiştirilmesini istediği IŞİD'le mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'a "tam destek" verdiklerini bildirdi.

Amerikan uçakları, Suriye’nin güneyinde yer alan El Tanf bölgesi yakınlarında orduya ait konvoyu vurdu.

Operasyonun, Suriye ordusuna bağlı birliklerin "çatışmasızlık bölgesini ihlal ettiği" gerekçesiyle düzenlendiği belirtildi.

Hava saldırısını değerlendiren Amerikan Savunma Bakanı Mattis, iç savaşta rollerinin artmadığını, ancak gerektiğinde savunma amaçlı hareket edeceklerini söyledi.

Rusya ise Amerikan saldırısına tepki gösterdi.. Rus Dışişlerinin açıklamasında, "Bu kesinlikle kabul edilemez. Suriye'ye karşı egemenlik ihlali olan bu durumun siyasi sürece aykırı olduğu da açık" denildi..

Diğer yandan Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinde yer alan Özgür Suriye Ordusu temsilcileri görüşmelerdeki katılımını askıya aldı.

Musul'u terör örgütü IŞİD'ten kurtarma operasyonu da sürüyor. Irak güvenlik güçleri, kentin batısındaki bir askeri havaalanı ile bazı bölgelerde denetimi sağladı. Bölgedeki çatışmalarda 1'i kameraman 2 kişi öldü.

IŞİD ise yeni bir video yayınlayarak, bazı Amerikan kentlerine saldıracağı tehdidinde bulundu. Videodan, saldırının "yalnız kurt" eylemi olacağının anlaşıldığı kaydedildi.

Bu arada, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimi'nde muhalefetin başını çeken Goran Değişim Hareketi lideri Noşirvan Mustafa'nın sağlık sorunlarından dolayı hayatını kaybettiği belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz