Alman dışişleri bakanı'ndan İncirlik açıklaması

Alman dışişleri bakanı'ndan İncirlik açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik krizinin perde arkasını anlattı... Gabriel, Alman milletvekillerinin ziyaret için ilticacıların iadesinin istendiğini iddia etti... Gabriel, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun "isterlerse İncirlik'ten giderler, yalvaracak değiliz" sözlerine de tepki gösterdi.

Almanya ve Türkiye arasındaki İncirlik gerilimi sürüyor...

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Washington ziyareti sırasında ünlü düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile İncirlik gerilimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sigmar Gabriel, "Erdoğan'ın hükümeti, bize 'eğer iltica başvurusunda bulunanları iade ederseniz, milletvekilleriniz Alman askerleri ile görüşebilir' dedi. Bu kanunlarımızın, Anayasamızın ihlalidir, böyle bir şey yasak" diye konuştu.

Gabriel, Almanya'da iltica hakkı tanınanların sayısına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi ve "450 iltica başvurusu var. 80 kişiye iltica hakkı tanındı" dedi.

ÇAVUŞOĞLU - "KENDİLERİ BİLİR. YALVARACAK DEĞİLİZ. GELMEK İSTEDİLER, DEAŞ'E KARŞI KOALİSYONDA BİZ KENDİLERİNE YER AÇTIK. AMA HER ŞEY ONLARIN İSTEDİĞİ GİBİ, ONLARIN KEYFİNE OLACAK DEĞİL. BUNU BİLMELİLER. AYRILMAK İSTİYORLARSA DA ONLARA YALVARACAK DEĞİLİZ. ONLAR GELMEK İSTEDİ, BİZ YARDIMCI OLDUK. AYRILMAK İSTİYORLARSA DA 'GÜLE GÜLE' DERİZ"

Gabriel, Çavuşoğlu'na, "İşte bu sorunla baş etme şekilleri bu" şeklinde tepki gösterdi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz