Adana arkeoloji müzesi müzeler gününde açıldı

Adana arkeoloji müzesi müzeler gününde açıldı

Adana'da, restorasyonu süren asırlık Milli Mensucat Fabrikası'ndaki müze kompleksinin ilk etabı Arkeoloji Müzesi, hizmete açıldı. Dünya müzeler gününde düzenlenen törene; kabine üyeleri Ömer Çelik, Nabi Avcı ve Lütfi Elvan katıldı...

Tüm proje tamamlandığında Ortadoğu'nun en büyük müze kompleksleri arasına girecek 68 bin 500 metrekare alana sahip müzenin, 12 bin 500 metrekarelik bölümünü oluşturan arkeoloji bölümü, 18 Mayıs Müzeler Günü'nde açıldı.

törene; Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan katıldı

LÜTFİ ELVAN (KALKINMA BAKANI): "ADANA ŞEHİR TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ OLAN BİR BİNA MENSUCAT FABRİKASI RESTORE EDİLDİ,ŞEHRE KAZANDIRILDI."

Müze Kompleksi'nin kurulmasına Kültür Bakanlığı döneminde öncülük eden AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de konuşmasında bir anısını anlattı.

"BAKANLIK DÖNEMİMDE BURAYI İNCELEMEYE GELDİĞİMDE HALA TEZGAHLAR VARDI.VE BAZI İŞÇİLERLE SOHBET ETMİŞTİM. GEÇMİŞTE YAŞANMIŞ O GÜZEL GÜNLERİN HATIRASINI BİR DAHA NASIL YAŞARIZ DİYE SADECE BUGÜN KAZANAN,ERTESİ GÜN NE KAZANACAĞINI BİLMEYEN EMEĞİNİN KUTSALLIĞINI BU BİNALARA SİNDİĞİNİ GÖRDÜM. "

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan eserlere değindi.

"UNESCO GEÇİCİ ESER LİSTESİNDEKİ SAYIMIZ 72 YE ÇIKTI. AYRICA 16. KALICI UNSURUMUZ VAR.BÖYLECE ESER SAYISI İTİBARİYLE 17. OLDUK."

Konuşmaların ardından, Arkeoloji Müzesi kurdele kesimi ile hizmete açıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz