Dışişleri Bakanı Abd ziyaretini değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Abd ziyaretini değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington ziyaretini değerlendirdi. Ziyaret için "son derece verimli" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, Amerikan yetkililerden, "YPG'ye verilen silahlar size karşı kullanılmayacak" sözünü aldıklarını vurguladı. Çavuşoğlu, İncirlik Üssü ile de ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV canlı yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretini değerlendirdi.

Çavuşoğlu, son derece verimli ve dostane bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti...

ÇAVUŞOĞLU - "DAEŞ'E KARŞI İŞBİRLİĞİ İÇİN BİZİM DE ŞARTLARIMIZ VAR. İÇİNDE YPG'LİLERİN OLDUĞU BİR YERDE BİZ OLMAYIZ. YPG'YE KARŞI ANGAJMAN KURALLARINI UYGULARIZ. YPG'Yİ VURURUZ İFADEMİZ OLUMSUZ KARŞILANMADI. YPG'YE VERİLEN SİLAHLAR BİZE KARŞI KULLANILMAYACAK"

Çavuşoğlu, teröristlerden ödül alan ve onlarla fotoğraflar çektiren IŞİD'le mücadele özel temsilcisi McGurk'un, YPG-PKK'nın destekçisi olduğu konusunda Amerikan Dışişleri Bakanı Tillerson'u uyardıklarını da vurguladı. "Bu kişi kesinlikle YPG ve PKK'ya destek vermektedir. Bu kişinin değişmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu'nun gündeminde, Almanya ile yaşanan İncirlik gerilimi de vardı.

ÇAVUŞOĞLU - "KENDİLERİ BİLİR. YALVARACAK DEĞİLİZ. GELMEK İSTEDİLER, DEAŞ'E KARŞI KOALİSYONDA BİZ KENDİLERİNE YER AÇTIK. AMA HER ŞEY ONLARIN İSTEDİĞİ GİBİ, ONLARIN KEYFİNE OLACAK DEĞİL. BUNU BİLMELİLER. AYRILMAK İSTİYORLARSA DA ONLARA YALVARACAK DEĞİLİZ. ONLAR GELMEK İSTEDİ, BİZ YARDIMCI OLDUK. AYRILMAK İSTİYORLARSA DA 'GÜLE GÜLE' DERİZ"


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz