Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump görüşmesini anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump görüşmesini anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Başkanı Donald Trump ile başbaşa ve heyetler arası görüşmelerde “YPG’den Türkiye’ye saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız” dediğini aktardı. ABD’nin Rakka operasyonunu YPG ile gerçekleştirme kararını verdiğini hatırlatan Erdoğan, "böyle bir yaklaşımı benimseyemeyeceklerini" söylediğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikan Başkanı Trump ile yüz yüze görüşmesi ve diğer temaslarını Washington’daki Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’nde beraberindeki gazetecilere değerlendirdi.

Erdoğan, görüşmelerde iki ülke ilişkileri, Suriye'deki gelişmeler, PKK/YPG ve FETÖ konularını masaya yatırdıklarını belirtti.

ABD'nin Rakka operasyonu konusunda kararını verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız. Rakka’da terör örgütüyle işbirliğinizi sağlıklı bulmuyoruz." dedi.

Amerikan yönetimine, Suriye'deki terör örgütlerine ilişkin tavırlarını açıkça söylediklerini dile getiren Erdoğan, "YPG ve PYD’den Türkiye’ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız. Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım” dediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı, Rusya lideri Putin’in "Kürtlerle çalışmayı sürdüreceğiz. Ancak silah vermeyi düşünmüyoruz" sözlerini de yorumladı.

"Önemli olan terör örgütüyle ilişki içerisinde olunmamasıdır." diyen Erdoğan, Muhataplarımıza “Bunlara silah veriyorsunuz. Elimizde belgeler var. Füzelerin fotoları var” diyoruz. Kabul etmiyorlar. Biz de bunları önlerine koymaya devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

Erdoğan'a "Trump ile tam mutabakat halinde olduğunuz, geliştirmeyi düşündüğünüz konular neler" şeklinde bir soru yöneltildi. Cumhurbaşkanı buna, "İkili ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma, ekonomik ilişkileri güçlendirme konularında kararlıyız. Ben Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına da inanıyorum." yanıtını verdi.

FETÖ meselesinde Trump’ın Obama’dan daha farklı bir havası olduğuna işaret eden Erdoğan, kendilerinden bu konuda FBI’ın özel bir soruşturma komitesi oluşturmasını ve çalışma grubu kurmasını talep ettiklerini vurguladı. Erdoğan, Trump'ın ülkede tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı için yasal sürecin işlediğini söylediği belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz