Rusya yasakları kaldırıyor

Rusya yasakları kaldırıyor

Rusya kısıtlamaları kaldırıyor... Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç, Türkiye'ye uygulanan yasakların kaldırılmasıyla ilgili, "İşlemlerin neredeyse yüzde 99'u tamamlandı" dedi. 3 Mayıs'ta yapılan Erdoğan - Putin görüşmesinden domates ve vize dışındaki kısıtlamaların kaldırılması kararı çıkmıştı...

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye ve Rusya arasında kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in son görüşmesinde açıklanan kararların kağıda aktarıldığını belirten Dvorkoviç, "İşlemlerin neredeyse yüzde 99'u tamamlandı. Sadece bazı düzenlemeler kaldı. Bu hafta tamamlanacağını düşünüyorum" dedi.

Dvorkoviç, hükümetin evrak üzerinde gerekli hazırlıkları yaptığına da değinerek, "Protokol imzalandıktan hemen sonra kısıtlamalar kaldırılmaya başlanacak" ifadesini kullandı.

Erdoğan ile Putin'in, 3 Mayıs'ta Soçi'de yaptıkları görüşmede, domates ve vize alanları dışındaki tüm kısıtlamaların karşılıklı olarak kaldırılması kararı alınmıştı.

Bu arada Rusya Tarım Bakanlığından bir heyet, Tarsus'taki seralarda incelemelerde bulundu.

Antalya ve İzmir'in ardından Mersin'e gelen Anton Karmazin başkanlığındaki heyet, işletmelerin paketleme tesislerini gezdi. Heyet başkanı, incelemelerin, bazı sebzelerin Rusya piyasasına dönmesi için yapıldığını söyledi.

Heyete, bitki sağlığı ve karantina konularında da rapor sunulacak. Rus heyetin ilçedeki incelemeleri cuma gününe kadar sürecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz