Atatürk'e hakaret iddianamesi: iddianame: "itibar suikastı"

  • 17 Mayıs 2017

Tütrkiye cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hatırasına Hakaret Soruşturması" ile ilgili iddianame tamamlandı. Tutuklu sanık Süleyman Yeşilyurt ile firari sanık Hasan Akar'ın; yedi buçuk yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.


Büyük önder Atatürk'e hakaret gerekçesi ile başlatılan soruşturmada, Süleyman Yeşilyurt ile Hasan Akar hakkında 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca,hazırlanan iddianamede zanlılara, ''Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme'' suçlaması yöneltildi.

İddianamede, ''Şüphelinin kullandığı ifadelerle Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün toplum gözündeki değerini düşürmeyi, toplumun bir kesiminin sinir uçları ile oynamayı, toplumu tahrik etmeyi amaçladığı anlaşılmıştır. Dosya kapsamında tüm delillere göre şüphelinin atılı suçları işlediği, atılı suçlardan kamu davası açmaya yeterli delilin bulunduğu anlaşılmaktadır'' denildi.

Söz konusu tv programına katılan Yavuz Bahadıroğlu ve mustafa Armağan hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Şüpheliler, iddianamenin kabulü halinde Bakırköy Asliye Ceza Mahkemelerinde yargılanacak.