Meclis'te HSK üyeleri seçildi

Meclis'te HSK üyeleri seçildi

Hakim ve Savcılar Kurulu'nun 7 üyesi, Meclis Genel Kurulu'nda yapılan gizli oylama ile belirlendi. Seçim öncesi usül tartışmasının yaşanan oylamaya, CHP ve HDP milletvekilleri katılmadı...

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin anayasa değişikliğinin yeniden yapılandırdığı Hakimler ve Savcılar Kurulu için mecliste üye seçimi yapıldı.

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, 7 üyelik için 21 aday belirlemişti.

Genel Kurul'da gizli oylama ile yapılan seçimde birinci turda hiçbir aday 367 oy çoğunluğuna ulaşamadı. 348 milletvekilinin oy kullandığı ilk tur oylamasına CHP ve HDP milletvekilleri katılmadı.

Yeterli çoğunluğun sağlanamaması üzerine ikinci tur oylamasına geçildi.

İkinci turda seçilmek için geçerli olan, üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu 330'un üzerinde oy alan Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun yeni üyeleri olarak seçildi.

Sonuçlara ilişkin değerlendirmesi sorulan Başbakan Yıldırım, "Aynı doğrultuda gidiyor, bir sorun yok. Referandum ruhuna uygun" dedi.

Oylamalara geçilmeden önce ise Genel Kurul'da tansiyon yükseldi. Milletvekileri arasında usul tartışmaları yaşandı.

ENGİN ALTAY: "BURADA KANUN DIŞI OLDUĞU İDDİAMIZIN NİHAYETE ERMEMEŞZTİR AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEME SÜRECİ DEVAM ETMEKTEDİR...........USUL TARTIŞMASI ...ARZUSUNDAYIZ

FİLİZ KERESTECİOĞLU: "BURADA SEÇİLECEK ÜYELER İLE İLGİLİ ÇOKSAYIDA ŞAİBE ORTAYA ÇIKMIŞ DURUMDA....SİYASALŞMASINDAN BAŞKA BİR ŞEYE HİZMET ETMEYECEK OLAN ....OYLAMAYA KATILMAYACAĞIMIZI İFAD EETMEK İSTİYORUZ"

Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi görüşünü açıkladı.

AKİF HAMZAÇEABİ: "SAYIN ALTAY'IN USUL TARTIŞMASI TALEBİNİ KARŞILIYORUM USUL TARTIŞMASINI AÇIYORUM "

Usul tartışmasında CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan konuştu.

BÜLENT TEZCAN: "BAĞIMSIZ YARGI İSTENMİYOR... YARGIDA YENİ BİR TAHAKKÜM SÜRECİ İSTENİYOR HALA DERS ALINMAMIŞ...YARGI DİZAYN EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR "

"BU GAYRİ MEŞRU İNYŞAATIN PARÇASI OLARAK OY KULLANMAYACAĞIZ "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz