Tarihi buluşmayı dünya böyle gördü

Tarihi buluşmayı dünya böyle gördü

Beyaz Saray’daki görüşme, Amerikan basını ve uluslararası haber ajansları tarafından da dikkatle izlendi. Amerika'daki ilk değerlendirmelerde, Erdoğan ve Trump’ın, Suriye’deki Kürtleri silahlandırma kararına rağmen askeri-ekonomik işbirliğini canlandırma yönünde mutabık kaldığına vurgu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerikan Başkanı Trump’ın ortak basın toplantısını, Türkiye’deki haber kanalları dışında CNN, BBC, El Cezire gibi uluslararası haber kanalları da canlı yayınladı.

Amerikan basınında yer alan yorumlarda, Trump’un Kürtleri silahlandırma kararına ve Türkiye’ye yönelik övgülerine vurgu yapıldı.

ABC News kanalı, "Trump ve Erdoğan, ABD’nin Kürtler’i silahlandırma kararına rağmen ipleri koparmadı. İki lider, askeri ve ekonomik alanda işbirliğini yeniden kurma kararı aldı." açıklamasında bulundu.

Washington Post gazetesi de, "Trump, Kürtleri silahlandırmasına rağmen Türk lidere övgü yağdırdı." ifadelerine yer verdi. CNN ve Voice of America ise Trump'ın Erdoğan’ı hoş karşılamasına dikkat çekti.

Rus basını da, ortak basın toplantısında verilen mesajlardan özellikle birini ön plana çıkardı. Sputnik ve bazı gazeteler, Trump’ın Türkiye’yle NATO ortaklığını ve iki ülkenin Soğuk Savaş’ta Sovyetler’e karşı aynı blokta yer almasının altını çizdiği cümlelerini manşetlerine taşıdı.

Uluslararası basın kuruluşlarından Alman gazetesi Die Welt, "Trump, Ankara’yı kızdıran silahlandırma kararından açıkça bahsetmekten kaçınırken, IŞİD ve PKK ile mücadelenin önemini vurguladı." dedi.

Fransa'nın Le Figaro gazetesi, iki liderin buzları eritmeye çalıştığını belirtti. İngiltere'den Express gazetesi ise, "Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı müttefik ilişkileri ve terörle mücadele ortaklıkları nedeniyle övdü." değerlendirmesini yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz