Cumhurbaşkanı Erdoğan-ABD başkanı Trump görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan-ABD başkanı Trump görüşmesi

Ve beklenen görüşme gerçekleşti... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump Beyaz Saray'da biraraya geldi... İki liderin de gündeminde terörle mücadele vardı. Başkan Trump, terörle mücadelede Türkiye'yi desteklediklerini söyledi... Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "PYD-YPG'nin hangi ülke tarafında olursa olsun muhattap alınması küresel mutabakata uygun değildir" dedi...

Tüm dünyanın merakla beklediği görüşme gerçekleşti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Baş başa görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen liderlerden ilk sözü Trump aldı. Trump, "Türkiye komünizmle savaşta önemli bir ülkeydi. Sovyetlere karşı efsanevi bir varlık gösterdiler. Onların Kore’deki muhteşem cesareti bizim unutmadıklarımızdandır" dedi...

Terörle mücadelede kararlı olduklarını belirten ABD Başkanı Trump, "ŞU ANDA TERÖRLE MÜCADELEDE ORTAK BİR DÜŞMANIMIZ VAR VE BERABER ÇALIŞMAK İSTİYORUZ. TÜRK HALKINA DESTEĞİMİZİ SUNUYORUZ. TÜRKİYE’Yİ TERÖRLE MÜCADELEDE PKK, IŞİD GİBİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI DESTEKLİYORUZ. TÜM BU YAŞANANLAR İNSANLIK VİCDANINI YARALIYOR. BARIŞÇIL BİR SONUÇ İÇİN GERÇEKLEŞEN ÇABALARI TAKDİR EDİYORUZ" şeklinde konuştu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çalkantılı bir dönemde yakın işbirliğinin önemine dikkati çekti...

ERDOĞAN: "TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA İLİŞKİLER MÜŞTEREK BAĞLAR DÜZLEMİNDE GELİŞMİŞTİR. ARAMIZDAKİ İLİŞKİLERİ GÜÇLÜ TUTMAMIZ KÜRESEL BARIŞ İÇİN ÖNEMLİDİR. ESASEN ABD İLE BM VE NATO GİBİ KİLİT KURULUŞLAR İLE YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ. ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DİYALOG VE DAYANIŞMAYI DAHA DA ARTIRMAKTA KARARLIYIZ. DOĞRUSU BU ZİYARETİMİZİN TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI TEŞKİL EDECEĞİNE İNANIYORUM."

Cumhurbaşkanı Erdoğan da terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi...

ERDOĞAN:"DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI MÜŞTEREK BİR DAYANIŞMA ORTAYA KOYMAMIZ ÖNEM TAŞIYOR. BÖLGEMİZİN GELECEĞİNDE TERÖR ÖRGÜTLERİNE YER YOKTUR. ÖZELLİKLE PYD-YPG HANGİ ÜLKE TARAFINDA OLURSA OLSUN MUHATTAP ALINMASI KÜRESEL MUTABAKATA UYGUN DEĞİLDİR. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİN FAİLİ FETÖ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİMİZİ İFADE EDECEĞİZ. SURİYE VE IRAK’TA ATACAĞIMIZ ADIMLARI DEĞERLENDİRDİK. TRUMP’IN SEÇİM ZAFERİ TÜRKİYE’NİN İÇİNDE BULUNDUĞU BÖLGEDE UMUTLARIN FİLİZLENMESİNİ SAĞLAMIŞTIR. BİZ YENİ ABD YÖNETİMİNİN BU UMUTLARI BOŞA ÇIKARMAYACAĞINA İNANIYORUZ. BÖLGESEL İSTİKRARDA TÜRKİYE-ABD İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR. "

ABD Başkanı Donald Trump soru cevap kısmında ise, "Türkiye ile ilişkilerimizi kimse yenemeyecektir" açıklamasında bulundu...

Trump, Türkiye'nin istediği silah siparişleri için çalışacaklarını da belirtti. Trump'ın sözünü ettiği siparişlerin, silahlı insansız hava araçları ve 109 Skorsky helikopter olduğu ifade edildi.

Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmeler daha sonra heyetler düzeyinde devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Türkiye saati ile 21.45'te Beyaz Saray'dan ayrıldı. Erdoğan-Trump görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü.

İki lider, Twitter'dan görüşmeye ilişkin de mesaj verdi. Trump'ın "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Beyaz Saray'da ağırlamak büyük onurdu." şeklindeki twetine Erdoğan, "Konukseverliğiniz için teşekkürler, Sayın Başkan inanıyorum ki bugünkü toplantı eskiye dayanan müttefikliğimizi ve stratejik ortaklığımızı güçlendirecek." yanıtını verdi.

Görüşmeyle ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Kalın, yaptığı yazılı açıklamada "Ekonomi, ticaret ve savunma alanlarında atılacak adımlar değerlendirilmiştir. PKK ve IŞİD başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadele masaya yatırılırken, FETÖ terör örgütüne yönelik atılabilecek adımlar görüşülmüştür." dedi. Kalın, Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmelerin kapsamlı bir şekilde ele alındığını da söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz