BM'den "Suriye'de krematoryum" açıklaması

BM'den "Suriye'de krematoryum" açıklaması

Birleşmiş Milletler, Suriye'de rejimin gözaltı merkezleri ve hapishanelerine erişim taleplerinin sistematik olarak reddedildiğini duyurdu. Bu nedenle Saydnaya Hapishanesi'nde binlerce insanın öldürülüp cesetlerinin yakıldığı iddia edilen krematoryumun varlığının doğrulanamadığı belirtildi.

Esad rejiminin Suriye'de Saydnaya Hapishanesi'nde binlerce insanı öldürdüğü ve cesetlerini fırınlarda yaktığı iddialarının yankıları sürüyor.

Günlük basın brifinginde konuşan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, "Suriye hükümeti, BM'nin gözaltı merkezleri ve hapishanelere erişim taleplerini sistematik olarak reddetti" dedi.

Dujarric, Saydnaya Hapishanesi'ndeki krematoryumun varlığını doğrulayamadıklarını ancak çeşitli BM kuruluşlarının Suriye'deki gözaltı merkezlerinde işkence dahil insan hakları ihlallerini belgelediğini kaydetti.

Binlerce insanın hükümetin gözaltı merkezlerinde tutulmasından endişe duyduklarını söyleyen Genel Sekreter Sözcüsü, "işkence ile cinsel şiddet de dahil olmak üzere sistematik olarak acımasız, insanlık dışı ve onur kırıcı muameleye maruz kaldıklarına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı Jones ise Saydnaya'da öldürülen mahkumların, hapishanenin bir bölümünde inşa edilen krematoryumda yakıldığına dair ellerinde kanıt olduğunu ve bunların uluslararası toplumla paylaşılacağını açıklamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz