Milli savunma bakanı Işık, Amerikalı mevkidaşı Mattis ile görüştü

Milli savunma bakanı Işık, Amerikalı mevkidaşı Mattis ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Amerikalı mevkidaşı James Mattis ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Görüşmede, "ABD'nin PYD'ye desteği" ve IŞİD'le mücadele detaylı şekilde ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika ziyaretine eşlik eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Amerikan Savunma Bakanı Mattis ile Beyaz Saray'da görüştü.

Görüşmeye iki bakan da heyetleriyle katıldı. Toplantıda, ağırlıklı olarak ABD'nin terör örgütü PYD'ye desteği ve Suriye'de IŞİD'le mücadele konuları masaya yatırıldı.

Görüşmeyle ilgili Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan da açıklama geldi. Işık ile Mattis'in PKK terör örgütü konusundaki kaygılar üzerine mutabakata vardıkları belirtildi.

Pentagon sözcüsü White, "İki lider Irak ve Suriye’de istikrar ve barışa yönelik desteklerini yineledi ve Türkiye-ABD güvenlik işbirliği konusunda birlikte çalışacaklarını kaydettiler” ifadelerini kullandı.

Nisan ayında da Amerika'ya giderek Mattis ile Pentagon'da kapsamlı bir görüşme yapan Bakan Işık, "İki ülkenin karşı karşıya kaldığı ortak tehditler, iki ülkenin ortak çabasını ve ortak hareket etmesini gerekli kılıyor.” demişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz