Suriye barış görüşmelerinin 6. turu başladı

Suriye barış görüşmelerinin 6. turu başladı

Suriye barış görüşmelerinin 6. turu İsviçre'nin Cenevre'de başladı. Görüşmelerde, geçiş yönetimi, yeni anayasa ve terörle mücadele konuları detaylı şekilde ele alınacak. Muhaliflerin Başkent Şam'ın el-Kabun mahallesini boşaltmasının ardından ise Suriye ordusu, bölgeyi ele geçirdi.

6 Yıldır iç savaşın sürdüğü Suriye'de çözüm için taraflar bir kez daha biraraya geliyor.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura yönetiminde yürütülecek olan görüşmelere İsviçre'nin Cenevre kenti ev sahipliği yapıyor.

Daha önceki turları başarısızlıkla sonuçlanan barış görüşmeleri 20 Mayısa kadar sürecek.

Mistura, bu turun öncekilerden farklı olacağını vurgulayarak, çatışmasızlık bölgelerinin barışçı çözüme katkıda bulunabileceğini söyledi.

Muhalefet Beşar Esad'ın devlet başkanlığından ayrılmasını talep ederken, Şam yönetimi ise muhalefeti teröristleri desteklemekle suçluyor.

Öte yandan başkent Şam valisi, kentin doğusunda bulunan el-Kabun mahallesinden son muhalif grubun da tahliye edildiğini duyurdu.

Kentin hemen dışındaki mahallenin büyük çoğunluğunun ordu tarafından ele geçirildiği açıklandı.

Bu arada, Amerikan Yönetimi, Suriye'ye ağır suçlamada bulundu.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Suriye yönetiminin, başkent Şam'a 45 dakika uzaklıktaki bir askeri cezaevinde asarak idam ettiği mahkumları fırında yaktığını ileri sürdü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz