Yıldırım,Evening Standard gazetesine konuştu

Yıldırım,Evening Standard gazetesine konuştu

İngiltere basınına röportaj veren Başbakan Binali Yıldırım, Amerikan Başkanı Trump ile ilgili konuştu. Yıldırım, Trump için, "Hızlı öğreniyor ve hızla karar alıyor" dedi. Avrupa Birliği'nin kurumsal yapısını da eleştiren Yıldırım, üyelerin üst düzey bürokratlar olması dolayısıyla karar alma sürecinin uzadığına işaret etti.

İngiltere'nin başkenti Londra’da günlük olarak yayımlanan Evening Standard gazetesi, Başbakan Binali Yıldırım'la yapılmış bir röportaj yayımladı.

Başbakan Yıldırım'a, Amerikan Başkanı Trump’la ilgili bir soru yöneltildi. Trump'ın çok iyi bir başkan olduğunu söyleyen Yıldırım, "Hızlı öğreniyor ve hızla karar alıyor. Şimdi değil, belki sonra, bu yönetimin durumu daha iyi anlayacağına inanıyorum" dedi.

Röportajda Avrupa Birliği'nin kurumsal yapısını da değerlendiren Yıldırım, “AB’nin ana sorunu, siyasi değil, fazlasıyla bürokratik bir devlet haline gelmiş olması. Üyeler namına üst düzey bürokratlar idare ediyor. Bu nedenle herhangi bir konuda karar alma süreci uzuyor ve insanlar bıkıyor" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle ilgili tutumuna ilişkin de görüş belirtti. "Avrupa’ya kızgınız diye bu insanların tehlikeli sularda ölmesine izin verecek değiliz." açıklamasını yapan Başbakan, "Avrupa’nın güvenliği ve Avrupa halkının güvenliği Türkiye’de başlar. Türkiye’de gerekli güvenlik önlemlerini almazsak, Avrupa güvende olmaz." diye konuştu.

Binali Yıldırım, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yürütülen operasyonlara Batılı ülkelerden gelen "Lütfen bu darbeyi örgütleyenlere nazik olun, iyi davranın." şeklindeki uyarılar için de "Bu nedir? Bu kabul edilemez." yanıtını verdi.

Bazı Avrupa ülkelerinin ve Türkiye'nin müttefiklerinin terör örgütleriyle işbirliği yapmasını da eleştiren Yıldırım, Avrupa’da İslamofobi ve anti semitizmin yükseldiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili bir soru üzerine ise Yıldırım, "Oyun oynamıyor. Aklındakini söylüyor. Diplomasi labirentlerinde kaybolmayı sevmiyor. Bazı insanlar bu yüzden ondan hoşlanmıyor" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz