Fransa cumhurbaşkanı Macron, Merkel ile görüştü

Fransa cumhurbaşkanı Macron, Merkel ile görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Berlin'de görüştü. Görüşmeden sonra ortak basın toplantısı gerçekleştiren iki lider, Avrupa Birliği reformları için birlikte çalışma kararı aldı.

İlk yurt dışı ziyaretini Almanya'ya gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Başkent Berlin'deki baş başa görüşmenin ardından, iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya ile Fransa arasındaki iş birliğinin önemini, bunun Avrupa Birliği için ne gibi sorumluluk olduğunu bildiğini vurgulayan Merkel, “Biz ülkelerimizdeki insanların faydası için karşılıklı güven içinde, dostane ve yakın çalışacağımızı kararlaştırdık." dedi.

Macron ile görüşmesinde somut olarak AB politikası, ortak iltica yasası ve ticari ilişkileri ele aldıklarını belirten Merkel, ikili ilişkileri yeniden geliştirme konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

AB’ye ilişkin orta vadede yeni bir yol haritası oluşturmak istediklerini de dile getiren Almanya Başbakanı, Avro Bölgesi'nin uyumunu daha da derinleştirerek krizlere karşı dayanıklı hale getirmeyi, savunma ve dış politikanın daha uyumlu olmasının amaçlandığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise, seçim kampanyasında Avrupa yanlısı bir seçim kampanyası yürüttüğünü anımsatarak, AB düşüncesini ve Alman-Fransız iş birliğini savunduğunu belirtti.

Önünde zor bir görev olduğunu ifade eden Macron, ilk önce Fransa’nın ihtiyaç duyduğu reformları gerçekleştireceğini ve işsizlikle mücadele edeceğini duyurdu.

Macron, Avrupa Birliği’nde ortak bir sığınmacı yasasının ve güvenlik politikasının geliştirmesini de istedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz