Cumhurbaşkanı ABD'de

Cumhurbaşkanı ABD'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde. Merakla beklenen görüşmeye saatler kaldı. Ülke ise son dakika gelen iki haber ile çalkalanıyor. Temsilciler Meclisi, Başkan Trump'a Türkiye aleyhinde ifadeler içeren bir mektup gönderdi. Trump'ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde IŞİD hakkındaki gizli planları anlatması ise skandala yol açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaretleri kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Başkent Washington'da bulunan Andrews (Endruvs) Hava Üssü'ne gelişinde Erdoğan'ı Amerikan Protokol Genel Müdür Vekili Rosemerie Pauli (Rozmeri Poli) ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç karşıladı.

Erdoğan'ın ziyareti öncesinde geçiş yapacağı güzergahlarda geniş güvenlik önlemleri alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konaklayacağı Blair House'a kadar eşlik eden Büyükelçi Kılıç, burada bulunan vatandaşlara teşekkür etti.

KILIÇ:"BUGÜN BURADA OLMANIZ, SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ GELİRKEN ELİNİZDE BAYRAKLARLA TÜRKİYE'YE OLAN SEVDANIZ VE TÜRKİYE'NİN SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİNE OLAN DESTEĞİNİZ ÖZELLİKLE 15 TEMMUZ'DA YAŞADIĞIMIZ O HAİN TERÖRİST DARBE SONRASINDA ÇOK ÖNEMLİYDİ."

Başkan Trump ile Erdoğan'ın yapacağı kritik görüşme Türkiye saatiyle 19.40’ta gerçekleşecek. Beyaz Saray’da törenle karşılanacak olan Erdoğan, daha sonra Roosevelt (Ruzvelt) Salonu’nda Şeref Defteri’ni imzalayacak. Erdoğan ile Trump arasında Oval Ofis’te gerçekleşecek görüşmenin 20 dakika sürmesi planlanıyor.

Gözlerin çevrildiği görüşme öncesinde ise Temsilciler Meclisi, Türkiye aleyhinde ifadeler içeren bir mektubu Başkan Trump'a gönderdi.

435 üyeli Mecliste 62 vekilin imzaladığı mektupta 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gazetecilerin tutuklandığı, ifade özgürlüğünün boğulduğu savunuldu. Ayrıca, birçok konuda Türkiye aleyhinde tezlere yer verildi. Referandumun şeffaflıktan uzak olduğu ve muhalif siyasetçilerin tutuklandığı da mektuptaki iddialar arasında yer aldı.

Görüşme öncesi Trump'a dönük açıklanan bazı bilgiler ise Amerika'da gündemi belirledi.

Ülke basını, Başkanı Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'la görüşmesinde terör örgütü IŞİD ile ilgili çok gizli bilgiler paylaştığını duyurdu. Haberlere göre, söz konusu hassas bilgiyi Washington'a veren müttefik ülke, bilginin Rusya ile paylaşılmasını istememişti. Trump, haber kaynağını açık etmekle suçlandı.

Beyaz Saray, jet hızıyla haberi yalanladı. Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, Trump'ın kamuoyunun bilmediği hiçbir askeri operasyondan bahsetmediğini belirterek, "Ben odadaydım. Böyle bir şey yaşanmadı" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz