Turizmde hareketlilik arayışı

Turizmde hareketlilik arayışı

Turizm sektöründe yaşanan kaybın önüne geçmek için sektör temsilcileri Türkiye'nin önemli pazarı olan Almanya'nın seyahat acenteleri temsilcilerini Antalya'da ağırladı. Turizmin, 54 sektörü yakından ilgilendirdiğini hatırlatan uzmanlar atılan adımları olumlu değerlendirse de yeterli bulmuyor.

2016 yılında başlayan turist kaybı bu yıl da devam ediyor.

"2017'NİN İLK 4 AYINI GERİDE BIRAKTIK - BİZ RAKAMLARI 2016 İLE DEĞİL 2015 İLE MUKAYESE EDİYORUZ. ÇOK GERİDE OLDUĞUMUZU MAALESEF GÖRÜYORUZ.

Turizmi hareketlendirmek için ise adımlar atılıyor. Almanya'nın önemli tur operatörlerinden biri Türkiye'deki iş ortağı ile birlikte Almanya'daki seyahat acentelerinin sahipleri ve üst düzey yöneticilerini 3 gün Antalya'da ağırladı.

" BU SENE - YAŞANAN SİYASİ GELİŞMELER NEDENİYLE AVRUPA EN BÜYÜK DÜŞÜŞ GÖSTEREN PAZARIMIZ DURUMUNDA. BU DÜŞÜŞÜN MERKEZİNDE ALMANYA VAR. ALMANYA BİZİM ANA PAZARIMIZ 5 MİLYONUN ÜZERİNDE TURİST ALIYORUZ YILLIK. GEÇEN SENE YÜZDE 30 DÜŞTÜ. BU SENEDE YÜZDE 30 DÜŞEREK DEVAM EDİYOR."

Çalışmalar ile birlikte belli pazarlarda toparlanma olsa da sektör temsilcileri yeterli görmüyor.

"RUSYA'DA DA BELLİ DÜŞÜLER VARDI AMA BU SENE TOPARLANMA YOLUNDA İLERLİYOR. ORTADOĞU'DA BİR TOPARLANMA VAR. AMA BU BİZİM İÇİN ÇOK YETERLİ DEĞİL. MEVCUT ARZ TALEP DENGEMİZE BAKTIĞIMIZ ZAMAN. BİZİM HER HALÜKARDA AVRUPALI VE UZAKDOĞULU TURİSTLERİ BURAYA GETİRMEMİZ ŞART"

Turizmin 54 sektörü etkilediğini hatırlatan TÜROB Genel Müdürü İsmai Taşdemir, kongre turizminde atılacak adımların kültür turistlerini de etkileyeceği ve turizmi canlandıracağı görüşünde...

"BİR TURİSTİN HARCADIĞI 100 DOLARIN 21 DOLARI SADECE OTELLER TARAFNDAN ALINIYOR KALAN 79 DOLAR 54 AYRI SEKTÖRDE PAYLAŞILIYOR.- BUNLARIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ İSTİYORUZ. KÜLTÜR TURİSTLERİ BÜTÜN ÜLKELERİN HEDEFLEDİĞİ EN YÜKSEK HARCAMA KAPASİTESİNE SAHİP TURİSTLER KONGRE TURİZMİNİ GELİŞTİRİRSEK ONLA BAĞLANTILI OLARAK KÜLTÜR TURİZMİ ALTERNATİFLERİNİ GELİŞTİRMİŞ OLURUZ DİYE ÜMİT EDİYORUZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz