Vergi borcu yapılandırmasında kritik tarih 31 mayıs

Vergi borcu yapılandırmasında kritik tarih 31 mayıs

Vergi borcu yapılandırılmasında ikinci taksit için 31 Mayıs son gün... Borcunu yapılandıranların, ilk iki taksitini ya da peşin ödemeyi bu tarihe kadar yapması gerekiyor. Ödeme yapmayanlar yapılandırma hakkını kaybedecek.

Vergi borcunda milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapılandırma uygulamasında ikinci taksit ödeme süresi 31 Mayıs'ta son buluyor.

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar, düzenleme kapsamında yer alıyor. Bu borçlardan biri için yapılandırma yapanların ilk iki taksiti ödemesi gerekiyor... Ocak ayındaki ödemeler Mayıs'a ertelenmişti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal da mükelleflerin Mayıs ayında ödeme yapması gerektiğini belirterek, "Bunun telafisi yok. Yeni yapılandırma kanunu ödenmeyen dönemler için yeni bir imkan sunmuyor. Son şans, mutlaka borcunuzu ödeyin" uyarısı yapmıştı.

Yapılandırma sürecinde taksitler iki ayda bir ödeniyor. İlk iki taksiti ödemeyenler yapılandırma hakkını kaybediyor. Borçların bir takvim yılı içinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda da yapılandırma hakkı kaybedilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı da "Yapılandırmanız Bozulmasın" ilanıyla vatandaşları uyardı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz