TÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladı

  • 11 Mayıs 2017

Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayına ilişkin Dış ticaret endekslerini açıkladı...Buna göre ihracat, geçen yılın aynı ayına oranla azaldı; ithalat ise arttı..Sanayi ciro endeksi de yüzde 26 nokta 4 yükseliş gösterdi.


Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayına ilişkin Dış ticaret endekslerini açıkladı. İhracat bir önceki yılın aynı ayına göre %0,9 azalırken, ithalat bise %6,7 arttı.

"İTHALATTA BİRİM DEĞER ENDEKSLERİ ARTARSA - İTHAL ETTİĞİMİZ MALLARIN FİYATLARI ARTIYOR DEMEKTİR"
"TÜRKİYE'DE ÜRETİM İTHALATA BAĞIMLI ÜRETTİĞİMİZ HER MALIN YÜZDE 50'Sİ İTHAL ARA MALI VE HAM MADDE OLARAK GELİYOR DOLAYISIYLA - FİYATLARI ARTTIĞI ZAMAN - ÜRETİM MALİYETLERİNİ ARTTIRIYOR BU DA PERAKENDE FİYATLARA YANSIYOR ENFLASYONU ETKİLİYOR CARİ AÇIAĞI ARTTIRIYOR."

Sanayi ciro endeksi ise yüzde 26 nokta 4 yükseliş gösterdi.

"BAZI MALLARDA VERGİ İNDİRİMLERİ YAPILDI, KOBİ KREDİLERİ ARTTIRILDI TÜKETİCİ KREDİLERİ ARTTIRILDI. KOBİ KREDİLERİNİN BİR KISMI DA TÜKETİME GİTTİ BÜTÜN BU KREDİ GENİŞLEMESİ VE VERGİ TEŞVİKLERİ İNDİRİMLERİ TALEBİ ARTTIRDI. "

Ekonomist Profesör Doktor Esfender Korkmaz'a göre , Sanayi ciro endeksindeki bu yükseliş geçici

"BU ENDEKSLERİN ARTMASI BÜYÜMEYİ DE OLUMLU ETKİLER AMA GEÇİCİ SÜRE İÇİN 0537 BU TALEP ARTIŞI - İNDİRİMLERDEN ORTAYA ÇIKTI BUNDAN SONRA DEVAM ETMESİ 0550 - MÜMKÜN DEĞİL TERSİNE BİR TALEP AZALMASI OLACAK"