TÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladı

TÜİK mart ayı dış ticaret endekslerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayına ilişkin Dış ticaret endekslerini açıkladı...Buna göre ihracat, geçen yılın aynı ayına oranla azaldı; ithalat ise arttı..Sanayi ciro endeksi de yüzde 26 nokta 4 yükseliş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu Mart ayına ilişkin Dış ticaret endekslerini açıkladı. İhracat bir önceki yılın aynı ayına göre %0,9 azalırken, ithalat bise %6,7 arttı.

"İTHALATTA BİRİM DEĞER ENDEKSLERİ ARTARSA - İTHAL ETTİĞİMİZ MALLARIN FİYATLARI ARTIYOR DEMEKTİR"
"TÜRKİYE'DE ÜRETİM İTHALATA BAĞIMLI ÜRETTİĞİMİZ HER MALIN YÜZDE 50'Sİ İTHAL ARA MALI VE HAM MADDE OLARAK GELİYOR DOLAYISIYLA - FİYATLARI ARTTIĞI ZAMAN - ÜRETİM MALİYETLERİNİ ARTTIRIYOR BU DA PERAKENDE FİYATLARA YANSIYOR ENFLASYONU ETKİLİYOR CARİ AÇIAĞI ARTTIRIYOR."

Sanayi ciro endeksi ise yüzde 26 nokta 4 yükseliş gösterdi.

"BAZI MALLARDA VERGİ İNDİRİMLERİ YAPILDI, KOBİ KREDİLERİ ARTTIRILDI TÜKETİCİ KREDİLERİ ARTTIRILDI. KOBİ KREDİLERİNİN BİR KISMI DA TÜKETİME GİTTİ BÜTÜN BU KREDİ GENİŞLEMESİ VE VERGİ TEŞVİKLERİ İNDİRİMLERİ TALEBİ ARTTIRDI. "

Ekonomist Profesör Doktor Esfender Korkmaz'a göre , Sanayi ciro endeksindeki bu yükseliş geçici

"BU ENDEKSLERİN ARTMASI BÜYÜMEYİ DE OLUMLU ETKİLER AMA GEÇİCİ SÜRE İÇİN 0537 BU TALEP ARTIŞI - İNDİRİMLERDEN ORTAYA ÇIKTI BUNDAN SONRA DEVAM ETMESİ 0550 - MÜMKÜN DEĞİL TERSİNE BİR TALEP AZALMASI OLACAK"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz