CHP'den Danıştay'a "referandum" başvurusu

CHP'den Danıştay'a "referandum" başvurusu

Cumhuriyet halk Partisi, Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz oyları geçerli kabul eden kararını Danıştay'a götürdü. Parti avukatı Atilla Kart, "Dava sonuna kadar YSK'nın referandum kararını kesinleştirmemesi gerekir" dedi. Başbakan Binali Yıldırım ise ana muhalefetin başvurusunu ''Milletin verdiği karar, mahkemelerde düzeltilemez'' diye değerlendirdi...

"YARGI DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDA"

Mühürsüz oylara yönelik tartışma sürüyor.

Cumhuriyet halk partisi, Yüksek Seçim kurulu'nun mühürsüz oyların geçerli kabul edilmesine ilişkin kararının iptali talebi ile Danıştay'a başvuruda bulundu.

Açıklama, parti avukatı Atilla Kart'tan geldi..

"BU KARAR NETLEŞMEDEN YSK'NIN SEÇİM SONUÇLARINI KESİNLEŞTİRMEMESİ GEREKİR. YSK, BU KADAR AÇIK İHLALE RAĞMEN, KANUNSUZLUK OLGULARINA RAĞMEN SEÇİM SONUCUNU KESİNLEŞTİRME YOLUNA GİTTİĞİ TAKDİRDE YENİ BİR ANAYASA İHLALİNE YOL AÇMIŞTIR. "

Ana muhalefet partisinin, Danıştay'a başvursunu, Başbakan Binali Yıldırım değerlendirdi

"YÜKSEK SEÇİM KURULU YAPILAN HER SEÇİMLE İLGİLİ İTİRAZLARI KARARA BAĞLAR VE MESELE BİTER. SEÇİMLER KONUSUNDA YÜKSEK SEÇİM KURULUNUN VERDİĞİ KARAR KESİNDİR. BUNUN ÜZERİNE HERHANGİ BİR YARGI YOLU YOKTUR. AMA BUNA RAĞMEN GİDEBİLİRLER Mİ EVET TABİİ GİDEBİLİRLER. İSTEDİKLERİ YERE GİDEBİLİRLER. NETİCEDE, MİLLETİN KARARININ ÜZERİNE HİÇBİR MAHKEME BİR KARAR İHDAS EDEMEZ." MİLLETİN KARARINI MAHKEMELERDE ŞİKAYETLE DÜZELTMEK, DEMOKRASİNİN BİR YOLU DEĞİLDİR. AMA TABİİ Kİ İTİRAZ HAKKINI HERKES, SADECE CUMHURİYET HALK PARTİSİ DEĞİL, HERKES KULLANMA DURUMUNDADIR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz