Başbakan'dan Rakka açıklaması

Başbakan'dan Rakka açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, olası Rakka operasyonu için Amerika birleşik Devletleri'ni işaret etti, "tavırları belirleyici olacak" dedi. Suriye lideri Esad ise Türkiye'ye yönelik bir iddia ortaya attı. İdlib'deki kimyasal saldırının soruşturulması için Moskova'dan, Washington'a çağrı geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin planladığı bağımsızlık referandumunun, en uygun çözüm olacağını öne sürdü.

Sınırötesine ilişkin açıklamalar peş peşe geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, olası Rakka harekatı ve Amerika Bİrleşik Devletleri'nin terör örgütü YPG'ye dönük tavrını değerlendirdi.

YILDIRIM: "ABD İLE DEAŞ'A KARŞI MÜCADELEDE TAVRIMIZ AÇIK VE NET. NASIL İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIMIZ KENDİLERİNE AKTARILDI. BU ŞARTLAR ALTINDA KARAR BİZİM DEĞİL KARAR ABD'NİN KARARI OLACAKTIR. SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ 16-7 MAYIS'TA BU KONUDA KAPSAMLI BİR GÖRÜŞME YAPACAK. ONA GÖRE KARAR VERİLECEK. TÜRKİYE'YE İÇERİDE VE DIŞARIDA ZARAR VERECEK KİM VARSA ARKASINDA KİM OLDUĞUNA BAKMADAN GEREKEN YAPILACAK."

Suriye lideri Beşar Esad'dan ise Türkiye'ye ilişkin bir iddia geldi. Esad, ülkesindeki terörist grupların, ellerindeki kimyasal silahları Türkiye'den aldığına yüzde 100 emin olduğunu söyledi.

Amerikan askeri güçlerinin, Şayrat hava üssüne fırlattığı Tomahawk füzelerini, teröristlerin ülkenin hava savunma sistemlerinin yarısından fazlasını yok etmiş olmaları nedoeniyle düşüremediklerini savunan Esad, çatışmalarda ölenlere ilişkin haberlere de tepki gösterdi. "Basından duyduğunuz gibi Suriye’de yüz binlerce kişi ölmedi, on binlerce kişi öldü” diyen Esad, Birleşmiş Milletler'in açıkladığı verileri de reddetti.

bu arada, Şam yakınlarındaki Zabadani ve Medaya kasabalarından tahliyeler tamamlandı.

Geçtiğimiz yıl açlık kriziyle gündeme gelen kasabalar, muhalifler ile varılan anlaşma gereği ordunun kontrolüne geçti.

Silahlı muhalifler aileleriyle birlikte kasabalardan tahliye edildi. Eş zamanlı olarak İdlib'de El Nusra Cephesi'nin kuşatması altındaki Şii kasabaları Fua ve Kefraya'dan da siviller çıkartıldı.

Moskova'dan, Washington'a çağrı geldi.

Rusya, Amerikan Yönetiminin gerçekten ilgi duyması halinde, Idlib'deki kimyasal saldırının ve Şayrat üssüne bombardımanın ciddi biçimde soruşturulması konusunda anlaşabileceklerini bildirdi. Muhaliflerin açıklamalarına ise itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Irak ise kritik bir görüşmeye ev sahipliği yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetimin lideri Mesud Barzani ile Erbil'de biraraya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Gabriel, bağımsızlık referandumuyla ilgili olarak “Bu kararın duruma en uygun çözüm olduğunu” söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz