Gazetecilere tehditte Türkiye ilk sırada

Gazetecilere tehditte Türkiye ilk sırada

Avrupa Konseyi'nin hazırladığı raporda, gazetecilere yönelik psikolojik şiddet, cinsel taciz, taciz ve fiziksel şiddet tehdidinde Türkiye ilk sırada yer aldı. Öte yandan, Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, Türkiye'ye ilişkin raporunun açıklanmayacağını bildirdi.

Avrupa Konseyi, 'Gazeteciler Baskı Altında' başlıklı raporunu yayınladı... Raporda, Avrupa'da çok sayıda gazetecinin baskı, korkutma ve takibata maruz kaldığı bildirildi.

Avrupa Konseyi araştırma kapsamında Avrupa Birliği ve Birlik üyesi olmayan Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Güney Kafkaslar, Güneydoğu Avrupa ve Türkiye'den veriler incelendi.

Araştırma kapsamında gazetecilerin yüzde 40'ı haksız etkilere maruz kalmaktan şikayetçi oldu.

En fazla fiziksel şiddet deneyiminin yaşandığı yer Güney Kafkaslar oldu. Bunu az farkla Türkiye izledi. En fazla şiddet tehdidi yüzde 69.2 ile Türkiye'de yaşandı.

Siber alanda tacizler de en fazla Türkiye'de çıktı...

Rapora göre, tüm bu baskılar pek çok gazeteciyi oto sansüre sürüklüyor. Yine bu alanda en fazla oto sansür yapan gazetecilerin Türkiye'de olduğu kaydedildi.

Öte yandan Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin Türkiye’ye ilişkin son raporu da, hükümet onay vermediği için yayınlanmadı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz