Öğrenciler mutsuz

Öğrenciler mutsuz

34 OECD ülkesi arasında en mutsuz öğrenciler, Türkiye'de.. Yayımlanan "öğrenci refahı" raporunda, yaşam memnuniyeti sıralaması yapıldı. En mutlu öğrencilerin bulunduğu ülke Meksika olurken; Türkiye, listenin son sırasında yer aldı.

Yaşam memnuniyeti anket çalışmasına göre Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün en mutsuz öğrencilerine sahip.

OECD, ilk ikisini 6 Aralık’ta yayınladığı 2015 Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nın üçüncü raporu olan ‘Öğrenci Refahı Raporu'nu yayınladı.

Raporda Türkiye'deki öğrenciler 'en mutsuz' olurken, En mutlu öğrenciler ise 8.27 puanla Meksika'da bulunuyor

Öğrencilerin yaşam tatmin düzeyleri baz alınarak yapılan bir başka araştırmada ise; Türkiye’de 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin 28.6’sı hayatından hiç memnun olmadığı belirtildi.

Matematik, Fen ve okuma gibi ders alanlarında kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla daha başarısız olduğu ve daha adaletsiz davranıldığı belirlendi.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında matematikte 49, fen bilimlerinde 52 ve okumada 50’nci sırada yer alırken, sınav kaygısının yüksek olduğu ülkeler arasına girdi. Bu anlamda en az kaygıyı İse Hollandalı öğrenciler yaşıyor

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz