Trump tepkilerin odağında

Trump tepkilerin odağında

Amerikan Başkanı Donald Trump bir kez daha tepkilerin hedefinde. Almanya'nın NATO'ya borcu olduğunu iddia eden Trump'a, Alman Savunma Bakanı'ndan yalanlama geldi. İngiliz İstihbarat Kuruluşu'nun kendisini dinlediği iddiası sonrası ise iki ülke arasında gerginlik baş gösterdi.

Amerikan Başkanı Donald Trump açıklamaları ile uluslararası siyasette yine tepkilerin odağı oldu.

Beyaz Saray'da Angela Merkel ile görüşmesi sonrası attığı tweet ile Almanya'nın NATO ve Washington'a savunma harcamaları için büyük miktarlarda borcu olduğunu iddia eden Trump'a yanıt Alman Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen'den geldi.

Von Der Leyen, NATO'da borçların kayıtlı olduğu bir hesap bulunmadığını belirtti...

Alman Savunma Bakanı ayrıca NATO müttefiklerinin IŞİD'e karşı mücadele gibi yurtdışı misyonlarında da karşılıklı olarak birbirlerini dengelemesi gerektiğini söyledi.

Almanya ile borç gerilimi sürerken bu kez de İngiltere ile Amerika Birleşik Devletleri arasında dinleme krizi baş gösterdi.

Trump’ın İngiliz istihbarat servislerini, seçimi döneminde kendisini dinlemekle suçlaması nedeniyle, iki ülke arasında tansiyon yükseldi.

İngiltere'nin tepkisine karşın, Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer (Şan Sıpaysır), Başkan Trump’ın suçlamalarıyla ilgili olarak İngiliz hükümetinden özür diledikleri iddialarını yalanladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz