Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem

Zorunlu trafik sigortasının yüksek maliyetinin düşürülememesi üzerine, tavan fiyat uygulaması hayata geçiriliyor. Nisan ayında başlayacak yeni tarifeye göre fiyatlar, ortalama yüzde 30 düşecek. Uzmanlara göre ise uygulama, soruna çözüm değil...

"TRAFİK SİGORTASI 2015 YILINA NAZARAN 2016 YILINDA FAHİŞ DÜZEYDE ARTTI

Sürücülerin kabusu olan zorunlu trafik sigortasına tavan fiyat uygulaması geliyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi gerekçesiyle tavan fiyat uygulamasına karar verdiklerini açıkladı.

" TABLODA GÖRÜYORUZ 2015 YILINDA ORT ARACIN 350 LİRA OLAN SİGORTASI 710 LİRALARAYÜZDE 105 ARTIŞLARA ULAŞTI, BAZILARINDA YÜZDE 200LERE VARDI "

2015 yılına kadar yaklaşık 350 lira ödeyen bir sürücü, 2016 yılında bin lirayı aşan rakamlarla karşı karşıya kalmış, sürücüler isyan etmişti. Artışların ardından 'KASKO ile trafik sigortası birleşir mi' tartışması da gündeme gelmiş, ancak fahiş rakamlara çare olmamıştı.

" REKABET KANUNUNA AYKIRI BİR İŞTİR KARTEL OLUŞTURMAK BEN BURADA KARTEL OLUŞTURDU DEMİYORUM AMA AÇIKLAMASI LAZIM NASIL OLUYORDA TÜM SİG ŞİRKETLERİ HEP BİRLİKTE BÖYLE YÜKSEK FİYAT UYGULAMASINA GEÇTİLER VE VATANDAŞLARIN TEPKİSİNİ KAZANDILAR."

Yeni düzenlemeyle ortalama indirim oranı yüzde 30 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise prim indirimi yüzde 40'ı bulacak.

"ÖRN OTOMOBİLLERDE 7 KADEMENİN HANGİSİNDE HANGİ KADEMENİN UYGULANACAĞI BELİRLENECEĞİ İÇİN YAKLAŞIK YÜZDE 30 ARA VARAN BİR FİYAT İNDİRİMİ OLACAK BÖYLELİKLE 2015 350 2016 710 LİRAYA ULAŞAN PRİMLER 2017DE 497 400 LİRA SEVİYELERİNE DÜŞECEK"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'na göre tavan fiyat uygulaması da çözüm değil...

" TAVAN FİYAT UYGULAMASI BİR ÇÖZÜM DEĞİL -- ÜLKEMİZDE SERBEST PİYASA EKONOMİSİNDE OLMASI GEREKEN TAM REKABET ORTAMI OLUŞMAMIŞ GERÇEK ÇÖZÜM SEKTÖRÜN KENDİNE ÇEKİ DÜZEN YAPILMASI VE SÜRÜCÜLERİN DE DİKKATLİ OLMASIDIR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz