Ankara'da Ömer Halisdemir davası

Ankara'da Ömer Halisdemir davası

Fetullahçı terör örgütünün darbe girişimi sırasında Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesiyle ilgili 18 sanığın yargılandığı dava sürüyor... Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 4. duruşma öncesinde sanıklar, adliye önünde toplanan vatandaşlar tarafından protesto edildi.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in şehit edilmesiyle ilgili 18 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam ediliyor.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma öncesinde adliyenin önünde toplanan vatandaşlar, sanıkları protesto etti. Bazı protestocular, jandarmanın oluşturduğu koridorun arasından geçirilen sanıkların üzerine ip attı.

Bir önceki duruşmada Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zeki Aksakallı'nın tanık olarak dinlenmesine karar veren mahkeme heyeti, Aksakallı'nın duruşma günü il dışında olacağını belirtti. Bu nedenle celse açılarak Aksakallı'nın beyanının alındığını söyledi.

3 gün aralıksız sürecek duruşmada, 10 tanık dinlenecek. Müşteki ve sanık avukatlarına söz verilecek.

İstanbul'da da FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan ve aralarında eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 63'ü tutuklu 86 polis, hakim karşısına çıktı. Silivri'de görülen davada sanıklar, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Fetö'nün Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında ise, tutukluluğu devam eden eski Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır hakkında hazırlanan iddianame, Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sağır, "silahlı terör örgütü kurma" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ile suçlanıyor.

yurt genelinde FETÖ soruşturmaları da devam ediyor. Manisa merkezli 4 ilde yapılan operasyonda görevden uzaklaştırılan 25 emniyet mensubu gözaltına alındı. Şanlıurfa'da da meslekten ihraç edilen 7 eski hakim ve savcıdan 6'sı gözaltına alındı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz