Geride kalan haftada döviz düştü

Geride kalan haftada döviz düştü

Fed ve Merkez Bankası kararları ile gerileyen dolar, haftayı 3 lira 61 kuruşla kapattı...Peki bu düşüş sürecek mi? İşte uzman yanıtı

Fed ve Merkez Bankası kararları ile gerileyen dolar, haftanın son işlem gününde, 3 lira 61 kuruşa kadar indi. Avro da 3 lira 90 kuruşun altını gördü. Ekonomistler ise dövizdeki düşüşün yapay bir durum olduğu görüşünde.

"TÜRK EKONOMİSİ DÖVİZ ÜRETİYOR GİBİ BİR DURUM VAR. İHRACATIMIZ ARTMIYOR GERİLİYOR DEMEK Kİ DÖVİZİN FİYATINI YÜKSELTMESİ LAZIM. İTHALATIN AZALMASI HALİNDE DÖVİZ BOL OLURDU DIŞ BORÇLAR ARTMASAYDI O ZAMAN DA DÖVİZ DÜŞERDİ. BAKIYORUZ BUNLAR TERSİNE SONUÇ VERİRKEN DÖVİZ KAYNAKLARI KURUMUŞKEN DÖVİZ DÜŞÜYOR. BU SUNİ BİR GÜNDEM"

Uzmanlara göre; bu tablonun oluşmasına piyasalardaki baskı neden oluyor.

"DÖVİZ PİYASASI DÖVİZ ALIM SATIMI ÜZERİNDE BASKI VAR. MERKEZ BANKASININ SATTIĞI DÖVİZLERİ DE EKLERSEK FİYATIN DÜŞMESİ GAYET NORMAL "

Peki bu tablo ne zamana kadar sürecek?

" BU TABİİKİ REFERANDUMA KADAR DEVAM EDECEK.ÇÜNKÜ ÜRETMEYEN ,İHRACATI ARTMAYAN BİR ÜLKEDE DÖVİZİN DÜŞÜŞÜ MÜMKÜN OLMAZ. BU DÖNEM GEÇTİKTEN SONRA EVET DE ÇIKSA HAYIR DA ÇIKSA ANİ BİR YÜKSELİŞ OLACAK. "

Ekonomiye yönelik önemli bir gelişmede Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's cephesinde yaşandı.Moody's Türkiye'nin kredi notunu korudu, ancak görünümünü durağandan negatife çevirdi.

Moody's'ten yapılan yazılı açıklamada gerekçe olarak, "Türkiye'nin kurumsal gücündeki aşınmanın sürmesi, zayıflayan büyüme görünümü, kamu ve dış hesaplara yönelik artan baskı ile bunların sonucunda artan kredi şoku riski" gösterildi.

"MOODY'S SERMAYENİN BAKIŞIYLA BAKIYOR. KURUMSALLAŞMANIN ZAYIFLADIĞINI SÖYLÜYOR. KURUMSAL OLARAK ZAAF VAR DİYOR. DEVLETİN EKONOMİYE MÜDAHALESİ ANLAMINDA ZAAF VAR DİYOR.BUNUN BAŞINDA DA MERKEZ BANKASI VAR. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz