Astana'da 3. Suriye toplantısı yapıldı

Astana'da 3. Suriye toplantısı yapıldı

Kazakistan'ın başkenti Astana'da üçüncüsü düzenlenen Suriye konulu toplantıda Türkiye, Rusya ve İran, ateşkesin denetlenmesi için ortak komisyon oluşturma kararı aldı. Taraflar teknik görüşmelere Ankara'da devam edecek.

Suriye’deki ateşkesin güçlendirilmesi için Astana’da Suriye konulu toplantı yapıldı.

Toplantıda; Türkiye, Rusya ve İran ortak denetleme komisyonu kurulmasında uzlaştı. Çalışmalara Ankara'da devam edileceği belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, düzenlediği basın toplantısında "Bu ortak grup özellikle ateşkesin izlenmesini sağlayacak ve kontrol edecek" dedi.

Muhalifler adına açıklama yapan Muhammed Alluş ise görüşmelerde ateşkes ihlallerini denetleme mekanizması ve tutukluların serbest bırakılmasını ele aldıklarını söyledi.

Görüşmelere katılan Esad rejiminin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar el-Caferi de, Astana'daki temasların Cenevre’de yapılacak müzakereler için önemli bir adım olduğunu belirtti.

Astana toplantısının ilki, Türkiye ve Rusya öncülüğünde 23-24 Ocak'ta düzenlenmişti.

İki ülke garantörlüğünde 30 Aralık'ta ilan edilen ateşkesin güçlendirilmesi gündemiyle toplanan heyetler, ateşkesi izlemek için İran'ın da dahil olduğu üçlü mekanizma kurulması konusunda anlaşmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz