Fırat Kalkanı Harekatı

Fırat Kalkanı Harekatı

Genelkurmay, Fırat Kalkanı Harekatı'nda, 200 IŞİD hedefinin vurulduğunu, 22 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.. Amerikan Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının ardından Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı da, terör örgütü PYD/PKK'ya destek verdi. Sincar'dan çekileceği açıklanan terör örgütü PKK'nın ise bölgeye yeni güçler gönderdiği ortaya çıktı.

Suriye'nin kuzey kesiminde, Türk Silahlı Kuvvetleri ve muhalifler tarafından yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı 142. gününde devam ediyor.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, terör örgütü IŞİD'e ait 200 hedefin, karadan ve havadan ateş altına alınarak imha edildiği duyuruldu...

Açıklamada, El Bab bölgesinde yoğunlaşan operasyon ve çatışmalarda 22 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

Terör örgütü PYD/PKK'ya bir destek de, Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM'dan geldi...

CENTCOM, PYD/PKK'nın kurduğu Suriye Demokratik Güçlerinin, "PKK ile ilişkimiz yok" iddiasını Twitter hesabından paylaşarak PYD'ye destek verdi...

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi...

Kalın, "Bu bir şaka mı yoksa CENTOM aklını mı yitirdi? Kimsenin buna inanacağını düşünüyor musunuz? Amerika Birleşik Devletleri, terör gurubunu meşrulaştırmaya çalışmayı bırakmalı" ifadelerini kullandı..

Konu Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın da gündemindeydi...

"BÖLGEDE PYD'NİN TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU VE BUNUNLA İŞBİRLİĞİ YAPMANIN MEŞRU GÖRÜLEMEYECEĞİNİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ. UMARIZ ABD'DE 20 OCAK TARİHİNDE GÖREVİ DEVRALACAK TRUMP VE YÖNETİMİ TÜRKİYE'NİN SESİNE KULAK VERİR. VE BU YANLIŞTAN DÖNER..."

PKK/PYD'nin Münbiç’ten çekileceğini söyleyerek Türkiye'yi oyalayan Amerikan Yönetimi, aynı yöntemi bu kez Sincar için kullanmaya başladı.

Amerikan yetkililerin açıklamalarına rağmen PKK'nın, Münbiç’te olduğu gibi Sincar’dan da çekilmeyerek bölgeye yeni teröristler gönderdiği ortaya çıktı... Terör örgütünün kentteki, kamu kurumlarını işgal ederek, meşruiyet kazanmaya çalıştığı da belirtildi..

Türkiye ile Irak arasında krize yol açan Başika kampı konusunda bir açıklama da Amerikan Albay Bret Sylvia'dan geldi...

Irak'taki Saldırı Görev Gücü Komutanı Albay Bret Sylvia, Türkiye’nin Başika'da eğittiği Sünni güçlerin Irak ordusu ayrıldıktan sonra Musul kentini koruyabileceklerini ispat ettiklerini söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz