Özel sektörden vergi öteleme isteği

Özel sektörden vergi öteleme isteği

Döviz kurundaki hızlı yükseliş, özel sektörü etkiledi... Yatırımcı firmalar, hükümetten vergi ötelemesi istedi.

Dolar Türk Lirası karşısında değer kazandı. Yatırımcı vergi ötelemesi istedi.

Döviz kredisi kullanarak 3 ila 5 yıla varan yatırımlar yapan şirketler, kurda yaşanan hızlı artış üzerine hükümetten yardım istedi.
Artışın tamamının; 2016 yılının bilançosuna yığılması durumunda, çok büyük zarar yazmak zornuda kalacaklarını belirten firmalar, bu durumda sermayelerin güçlendirilmesi gereğinin ortaya çıkacağını, ilave sermaye konulmadığı takdirde ise bankaların, kredilerini geri çağırabileceğine dikkati çekti.

Yatırımcılar, dövizin hareketli olduğu 1990’lı yıllarda uygulandığı gibi, Maliye’nin, döviz alış bedelini, esas almasını isteyerek, "kur farkının, bilançoda bir yıla yığılması yerine, birkaç yıla dağıtılması" talebinde bulundu.
Böylece, kurdan kaynaklanan zararlar, bilançolarda gelecek yıllara yayılabilecek.

Maliye, 90’lı yıllarda, döviz alış bedeli uygulamasını esas almış, ancak 2000’li yıllarda, döviz kurunun uzun süre düşmesi vergi kaybına yol açtığı için bu uygulamaya son vermişti.

Ekonomi yönetiminin de, özel sektörün talebine olumlu yaklaştığı belirtiliyor.

Öneri hayata geçerse, 31 Aralık 2015’ten önce başlayan yatırımlar için 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ilan edilen döviz kurları, esas alınacak. 2016 yılı içinde başlanan yatırımlarda ise o tarihteki kur dikkate alınacak.

Düzenlemenin daha çok sağlık, enerji, yol gibi kamu altyapı yatırımı yapan şirketler ile petrokimya, rafineri, elektronik, demir-çelik sektörü gibi ihracat yapan şirketleri kapsaması üzerinde duruluyor.

Uygulamanın hangi sektörleri kapsayacağı, Merkez Bankası’nın yapacağı, şirket bazında döviz araştırmasının ardından netleşecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz