MHP lideri Bahçeli'den önemli açıklamalar

MHP lideri Bahçeli'den önemli açıklamalar

MHP Lideri Devlet Bahçeli, dün anayasa görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu. Anayasa teklifinin, Meclis’ten geçmemesi halinde parlamentonun yenilenmesi gerektiğini belirten bahçeli, fire iddialarına da değindi.

Meclis'te açıklamalarda bulunan milliyetçi hareket partisi lideri Devlet Bahçeli, anayasa değişiklik teklifinin Meclis’ten geçmemesi halinde parlamentonun yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Genel kurulda yaşanan gerginlikler ile ilgili de konuşan Bahçeli, "İçtüzük çerçevesinde oy kullanılmasının siyasi kültür haline getirilmesi gerekir. Genel Kuruldaki gerilim devam ederse bu durum referandum döneminde Türkiye geneline yansıyabilir. Bu gerilim orada devam ederse ne olur, Bunu iyi düşünmek lazım. Bu gerilim aşağı çekilmeli" dedi.

Bahçeli,sözlerini "Aşağılayıcı cümlelerden sakınmak lazım. Yaşanan kavgayı dikkatli şekilde takip ettim. İleride daha önemli maddeler var. Bu maddeler geçerken daha dikkatli olmak lazım. Sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. İktidar da, muhalefet de samimi olmalı" diye sürdürdü.

MHP Genel Başkanı, Fire tartışmaları konusunda da görüşünü, "Bizim sayımız 39. Ret vereceğini açıklayan 5-6 kişiyi düşünce geriye 33 kalıyor. Anayasa değişikliğini Meclise sunan iki partide önemli bir kayıp yok. Buradaki sayılara da bakılınca fireyi mercekle aramak lazım. Burada fire aranmamalı" diye açıkladı.

Basın lobisinin "kabul ve ret lotosu" oynadığını dile getiren Bahçeli, "Bu MHP'ye yapılan büyük bir haksızlık, doğru bulmuyorum. MHP çatladı' başlıkları atılması doğru değil" dedi.

Devlet Bahçeli, cezaevinde bulunan HDP'li Ahmet Türk'ün sağlık problemleri nedeniyle tutuksuz yargılanması gerektiğini de söyledi. MHP lideri, "Meclise geldiğimiz zaman elimizi sıkan bir şahıs Ahmet Türk. 74 yaşındaki Ahmet Türk'ün rahatsızlığı ileri aşamadaysa, tedavisine fırsat verecek şekilde tutuksuz yargılanması sağlanmalı" ifadesini kullandı.

Bu arada MHP Liderinin ''Anayasa teklifi Meclis'ten geçmezse parlamento yenilenmeli'' sözlerinden sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'nden de benzer bir açıklama geldi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop "Metin, Genel Kurul'dan geçmezse kimse istemiyor ama Türkiye seçime mecbur kalır" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz