Meclis'te kavga çıktı

Meclis'te kavga çıktı

Anayasa teklifinin görüşmelerinde dün tansiyon yine yüksekti... Gece geç saatlere kadar süren görüşmeler sırasında çıkan kavgalarda milletvekilleri yumruklaştı, yaralananlar oldu. Kavgalar arasında yapılan oylamalar ile teklifin 3'ncü 4'üncü ve 5'inci maddeleri kabul edildi.

Kürsü işgal edildi, sandalyeler havada uçuştu, yaralananlar oldu. Bu görüntüler, Anayasa değişikliği teklifinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında yaşandı.

DÜN gece geç saatlere kadar süren görüşmelerde, 3 madde oylandı.

tansiyonun hiç düşmediği birleşimde ilk gerginlik teklifin üçüncü maddesinin gizli oylamasında çıktı.

Açık oy kullanma iddiaları nedeniyle CHP'li milletvekilleri iktidar milletvekillerini cep telefonuyla kaydetmeyi sürdürdü. karşılıklı atışmalar, arbedeye dönüştü ve yumruklaşmalar oldu.

HÜRRİYET: "AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ELİTAŞ'IN BANA FİZİKİ MÜDAHALEYE KADAR VARACAK ŞİDDETİNİ KINIYORUM."

ELİTAŞ: "HERKES GAZETECİ OLMUŞ.KOCA KAMERALAR VAR. ÇIKIN ORAYA ORADA GÖREVİNİZİ YAPIN."

HÜRRİYET: "TELEFONUMU ELİMDEN GASPEDEREK BU GASP SUÇUDUR. GASPEDEREK ÜZERİME SALDIRMASI BAKIN BOĞAZIM ŞUANDA KIPKIRMIZI."

Arbede anlarının fotoğraf kareleri verilen arada milletvekilleri tarafından da dikkatle incelendi. O kareleri delil gösteren bazı vekiller birbirin suçladı.

MEHMET AKİF YILMAZ: "SAYIN ENGİN ALTAY VİDEOLARDAN DA İZLEDİĞİM KADARIYLA ARKADYADNA KALLEŞÇE SALDIRARAK SAYIN GENEL BAŞKANIN ÖNÜNDE NAHOŞ BİR TABLO SERGİLEMİŞTİR "

ENGİN ALTAY: "BAK BANA DOKUNAMAZSIN HOŞY OLMAZ ISRAREN İKİ ELİYLE BİR BENİ AŞAĞI İTEKLEYDİ BEN DE İNSANIM"

arbede nedeniyle, oylama yenilendi. Milletvekili seçilme yaşını 25'ten 18'e indiren üçüncü madde, 341 evet oyuyla kabul edildi. Oylamada 139 ret, 3 boş, 2 de geçersiz oy kullanıldı.

tartışmaların devam ettiği teklifin dördüncü maddesi de 343 oyla kabul edildi. Oylamada 139 ret, 2 boş, 2 geçersiz oy çıktı. 4. madde ile milletvekilleri 5 yılda bir seçilecek ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel seçim bir arada yapılacak.

İkinci kavga ise 5. maddenin görüşmelerinde yaşandı. CHP'li vekiller kürsüyü işgal edince tansiyon yeniden yükseldi

ÖZGÜR ÖZEL: " "HALKIN KÜRSÜSÜNÜ BAŞKASINA VERMEMENİZ İÇİN HALKIN KÜRSÜSÜNÜ SİZDEN KORUMA ALTINA ALIYORUZ. YAŞASIN HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.
MİLLETİN KÜRSÜSÜNE SAHİP ÇIKIYORUZ.."

iktidar vekilleri, anamuhalefet vekillerine müdahale etti. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın birleşime ara verdi. Bu sırada iki partinin milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan kavga ve itiş-kakış yaşandı.

Milletvekilleri sandalye, su şişesi ellerine ne geçtiyse birbirine fırlattı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin'in burnu kırıldı. Kavgaya karışan milletvekillerinden bazıları yere düştü.

Gerilim bir saati aşan aranın ardından sona erdi. CHP milletvekillerinin oylamasına katılmadığı teklifin 5. maddesi, 343 oyla kabul edildi. Madde, Meclis'in görev ve yetkilerine düzenleme getiriyor.

Bu arada yaşanan arbede sırasında Meclis kürsüsü de zarar gördü. Kürsü'ye bağlı ses sisteminde de hasar oluştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz