KIBRIS görüşmelerinde taraflar haritalarını sundu

KIBRIS görüşmelerinde taraflar haritalarını sundu

Cenevre'deki Kıbrıs müzakerelerinde taraflar haritalarını sundu. Haritalar daha sonra Birleşmiş Milletler'in çelik kasasına alınarak kilitlendi. Dışişleri Bakanlığı ise müzakerelerde sona gelindiğini açıkladı.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için İsviçre'deki Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde devam eden müzakerelerin son gününde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis kendi haritalarını sundu.

Haritalar, iki tarafın harita uzmanları tarafından yapılan kontrollerin ardından Birleşmiş Milletler'in çelik kasasına konularak kilitlendi.

Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada Kıbrıs müzakerelerinde son aşamaya gelindiğini duyururken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Cenevre’deki konferansa katılacağını kaydetti.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de, düzenlediği basın toplantısında haritaların BM'nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyuyla paylaşılmayacağını duyurmuştu.

Bazı medya organlarında yayınlanan haritaların gerçeği yansıtmadığını belirten Eide, haritayı sadece Kıbrıslı iki lider ve iki harita uzmanı ile kendisi de dahil sadece beş kişinin göreceğini ifade etmişti.

Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları ile adanın her iki taraftan delegasyonların katılımıyla düzenlenecek konferansın açılışını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yapacak.

Ana gündem maddesi "Güvenlik ve Garantiler" olacak konferansta Avrupa Birliği de "gözlemci" sıfatıyla yer alacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz