Donald Trump'tan ilk basın toplantısı

Donald Trump'tan ilk basın toplantısı

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni başkanı Donald Trump, başkan seçildikten sonra ilk kez basının karşısına çıktı. Trump, Rusya ile ilişkiler, siber saldırı ve istihdam konusuna kadar çok sayıda soruya cevap verdi.

New York'ta düzenlediği ilk basın toplantısında konuşan Donald Trump, Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını yanıtladı.

Söz konusu iddiaları "uydurma haber" ve "düşmanca" olarak değerlendiren Trump, "Bu saçmalık belki de kim bilir istihbarat birimleri tarafından sızdırıldı, eğer öyleyse kendilerine muazzam bir leke sürecekler" dedi.

Donald Trump, terör örgütü IŞİD'i şimdiki Amerikan yönetiminin yarattığını ve Rusya'nın IŞİD ile mücadelede ABD'ye yardımcı olacağını da söyledi.

Siber saldırıların arkasında Rusya'nın olduğunu tahmin ettiğini belirten Trump, "Ama başka kişiler ve ülkelerin de hackleme eylemlerinde olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Trump, kendisine soru sormak isteyen bir BBC muhabirine ise izin vermedi. Soru sormaya çalışan muhabire "Siz yalan haber yapan bir kurumsunuz. Size soru hakkı vermiyorum" sözleriyle yanıt verdi.

Ülkenin en büyük enerji şirketi ExxonMobil CEO'su Rex Tillerson'ı Dışişleri Bakanlığı görevine aday gösterdiği hatırlatılan Trump, "Daha iyi ticaret anlaşmaları yapabilmek için akıllı ve başarılı insanlara ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz