AP'de başkanlık seçimlerine 1 hafta kaldı

AP'de başkanlık seçimlerine 1 hafta kaldı

Avrupa Parlamentosunun yeni başkanını belirleyecek seçimlere bir hafta kala, Martin Schulz’un halefinin kim olacağı konusunda tartışmalar yoğunlaştı. Avrupa Halk Partisi, başkanlık seçimi konusunda diğer gruplarla yapılan gizli anlaşmayı açıkladı. Anlaşma ile yaşama yılının her iki döneminde görev yapacak isimlerin belirlendiği kaydedildi.

Avrupa Parlamentosu'nun yeni başkanı bir hafta sonra belli olacak.

Avrupa Halk Partisi, salı günü yasama döneminin yarısı boyunca parlamentoyu yönetmek için muhafazakar bir isme Sosyal Demokratların destek vereceğine ilişkin bir yıllık gizli anlaşmaya dair belgeler yayınladı.

Avrupa Halk Partisi Grup Başkanı Manfred Weber, parti grubuna seslenerek, verilen sözlerin tutulması konusunda uyarıda bulundu.

Weber, "Anlaşmamızı bozanlar, Avrupa karşıtı güçlerin nüfuz kazanmasının tüm sorumluluğunu da taşır” dedi.

Avrupa Halk Partisi ile Sosyal Demokratlar, Sosyalistler ve Liberallerin anlaşma yaptığı konusunda uzun süredir spekülasyonlar yürütülüyordu.

Schulz ve Weber'in imzasını taşıyan 24 Haziran 2014 tarihli belgede, Sosyal Demokratlar'ın Avrupa Parlamentosu yasama döneminin ilk yarısında, Avrupa Halk Partisi'nin de ikinci yarısında başkanlığı kimin yürüteceğini belirleyeceği konusunda anlaşmaya vardıkları görülüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz