Haberal: 180 yıllık kapasiteye rağmen kömür ithal ediyoruz

Haberal: 180 yıllık kapasiteye rağmen kömür ithal ediyoruz

Türkiye'nin, kömür ithalatı tartışılıyor... Peki, Türkiye'nin rezervlerine ne oldu? Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili ve Meclis idare amiri Erkan Haberal, 180 yıllık üretim kapasitesine rağmen, kömür ithal edilmesini, eleştirdi... Zonguldak örneğini veren Haberal, bu ilde yaşanan göçe dikkati çekti.

ERKAN HABERAL - TÜRKİYE'DE BİLİNEN TAŞKÖMÜR REZERVİ LİNYİTİ SÖYLEMİYORUM SADECE TAŞKÖMÜRÜ REZERVİ 1 NOKTA 3 MİLYAR TON BU DA 180 YILLIK BİR ÜRETİM AMA ISRARLA İTHAL KÖMÜR ALIYORUZ

180 yıllık üretim kapasitemiz var ama kömür ithal ediliyor. Türkiye'nin enerji sorununda yeni tartışmanın başlığını, kömür ithali oluşturuyor.

ERKAN HABERAL - ISRARLA İTHAL KÖMÜR ALIYORUZ ISRARLA İTHAL KÖMÜR DAĞITIYORUZ ISRARLA ENERJİ SANTRALLERİNDE İTHAL KÖMÜR KULLANIYORUZ

MHP Ankara Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Erkan Haberal, Emekli Sandığı kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarı üzerinde söz aldı. Gündeminde; enerji sorunu ve kömür ithalatı vardı.

Haberal, Kömür ithali nedeniyle en fazla zararı, Zonguldak ilinin gördüğünü belirtti.

ERKAN HABERAL - 2002 YILINDA 15 BİN 774 ÇALIŞAN SAYISI 8 BİNE DÜŞMÜŞ AMA BİZ YİNE İTHAL KÖMÜR ALIYORUZ.ÜRETİLEN KÖMÜR 2 MİLYON 245 BİN TONDAN 1 MİLYON TONUN ALTINA DÜŞMÜŞ AMA HALEN İTHAL KÖMÜR ALIYORUZ

Kömür diyarı Zonguldak'taki termik santrallerde dahi Ukrayna'dan getirilen kömürler kullanıldığını kaydeden MHP'li Haberal, o ildeki göçe dikkati çekti.

ERKAN HABERAL - ZONGULDAK'TAKİ GÖÇ KAYBI ÇALIŞAN NÜFUS AZALMIŞ AMA HALA İTHAL KÖMÜR ALIYORUZ

Maden Ocakları ise ayrı tartışma konusu... İş güvenliği sorununa vurgu yapıldığına vurgu yapan Haberal, yasaların hiçe sayıldığını ifade etti.

ERKAN HABERAL - İŞÇİLERE SAĞLANAN ÇİFT ASGARİ ÜCRET MAAŞ HAKKI ...PATRONLAR TARAFINDAN İHLAL EDİLMEKTE VERDİĞİMİZ HAKLAR YOL YEMEK GİDERİ YA DA ELDEN GERİ ÖDEME OLARAK İŞÇİLERDEN TAHSİL EDİLMEKTEDİR

Haberal, Soma faciasından sonra çok sayıda madenin kapatıldığını, 3 binden fazla işçinin işten çıkartıldığını da hatırlattı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz