Gıda enflasyonu patladı

Gıda enflasyonu patladı

"Gıda enflasyonu, patladı..." Bu tespit Tüketici Hakları Derneği'nden...Yapılan araştırmaya göre, bir yılda 60'tan fazla gıda ürününün fiyatı arttı. Zam şampiyonu ise fiyatı yüzde 115 artan kayısı oldu.

"TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ GIDA FİYATLARINI ARAŞTIRDI. BİZDE BAŞKAN TURHAN ÇAKARI ALDIK VE HALE GELDİK. FİYATLARI KONTROL BİREBİR KONTROL EDİYORUZ. FİYATLARI EN FAZLA ÜRÜNLERDEN BİRİ DE MERCİMEK..."

ÇAKAR:"MERCİMEK HALKIMIZIN EN TEMEL BESİN MADDELERİNDEN BİRİSİ VE ÇOK ÖNEMLİ BİR BESİN MADDESİDİR. 2014 YILI OCAK AYINDA 1 KİLOGRAM MERCMEĞİN FİYATI 3 LİRA 87 KURUŞ İKEN 2015 YILI OCAK AYINDA 1 KİLO MERCİMEĞİN FİYATI 5 LİRA 20 KURUŞA ÇIKTI. YANİ YÜZDE 34,7 ARTTI. ÇOK YÜKSEK BİR ARTIŞ...MEMURLARIN MAAŞI YÜZDE 3 ARTIYOR EMEKLİNİN MAAŞI YÜZDE 3 ARTIYOR MERCİMEĞİN FİYATI YÜZDE 35 ARTIYOR."

Tüketici Hakları Derneğinin yaptığı araştırmaya göre; vatandaş gıda enflasyonunun altında eziliyor.

"KURU KAYISI SON BİR YILDA FİYATI EN ÇOK ARTAN ÜRÜN. YÜZDE 115,6...GEÇEN SENE BİR KG FİYATI 14,55 KURUŞTU. BU SENE OCAK AYINDA 1 KG KURU KAYISININ 31,38 KURUŞ. ANCAK TÜKETİCİLER, EMEKLİ İNSANLAR BAKARAK GEÇİYOR, YİYEMİYOR. "

Ve fındık...Emekliler ve emekçiler için fındık "hayal" denilebilir. Bir yılda fındığın fiyatı yüzde 100 artarak 26 liradan 51 liraya çıktı.

Pirincin fiyatı yüzde 22 artış gösterirken, bu yükseliş çayda yüzde 20,5 oldu...

Fiyatı en fazla artan ürünlerden biri de ayva...

"SON BİR YILDA AYVANIN FİYATI YÜZDE 68,3 ARTTI. 2014 YILI OCAK AYINDA AYVANIN 1 KG FİYATI 2,40 KURUŞKEN BU SENE OCAK AYINDA AYVANIN FİYATI 4 LİRA...ÇOK YÜKSEK BİR ARTIŞ. AYVA ALTIN DEĞERİNDE.."

Çakar, gıda enflasyonunun patlama yaptığını söyledi, 60'tan fazla gıdanın fiyatının arttığına işaret etti.

"TÜİK'İN AÇLIK SINIRI RAKAMINA GÖRE TÜRKİYE'DE 14 MİLYON DOLAYINDA KİŞİ AÇLIK SINIRINDA YAŞIYOR. TÜRK-İŞ'İN AÇLIK SINIRI RAKAMINA GÖRE İSE TÜRKİYE'DE 54 MİLYON DOLAYINDA KİŞİ AÇLIK SINIRINDA YAŞIYOR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz