Kadın eli değen tescilli Karacadağ pirincinin ekimine başlandı

Kadın eli değen tescilli Karacadağ pirincinin ekimine başlandı

Diyarbakır'ın Karacadağ bölgesinde volkanik arazide yetiştirilen, rengi, aroması ve lezzetiyle öne çıkan organik pirincin Çınar ilçesindeki ekim alanı bu yıl 5 bin dekara çıkarıldı.

Diyarbakır'da Karacadağ'ın eteklerinde bazalt taşlı arazilerde doğal kaynak sularıyla yetiştirilen, rengi, aroması ve lezzetiyle tescilli Karacadağ pirincinin ekimi kadınlar tarafından yapılıyor.

Arazi yapısının taşlı olmasından dolayı ekim, sulama ve hasatında insan gücüne ihtiyaç duyulan Karacadağ pirincinde ekim dönemi başladı.

Yarımkaş köyünde kadınlarla pirinç eken Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, AA muhabirine, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenen lezzetin volkanik arazide tamamen doğal ve organik koşullarda yetiştirildiğini söyledi.

Karacadağ pirincinin tamamen insan emeğiyle hiçbir katkı maddesi olmayan doğal koşullarda yetiştiğini aktaran Büyüknalçacı, "Dünyadaki diğer örnekleriyle karşılaştırıldığında protein oranı en yüksek, şeker oranı en düşük olan, her sağlık grubundan insanın rahatlıkla tüketebileceği bir besin." dedi.

İlçede geçen yıl 3 bin 600 dekar arazide ekimi yapılan ürünün ekim alanının, gelen talep doğrultusunda bu yıl sağlanan desteklerle 5 bin dekara çıkarıldığını aktaran Büyüknalçacı, üretimdeki kadınların önemli rol üstlendiğine dikkati çekti.

Büyüknalçacı, sözlerine şöyle devam etti:

"Milyonlarca yıl önce bir volkan patlamış ve bu simsiyah taşlar etrafa yayılmış. Bunları kadınlarımız kenarlara çekiyorlar, kendilerine tarla için alan oluşturuyorlar. Buraları suyla doldurup, pirinçle buluşturuyorlar. Bu zorlu şartlarda ve arazide tarladan sofraya kadar her bir aşamasında kadın eli var. Bu kadar değerli ve kadın emeği olan bir ürünün tüm Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılması için bir kadın kooperatifi kurduk. Pazarlama noktasında da kadın kooperatifimiz aracılığıyla büyük marketlere de ulaştıracağız bu eşsiz lezzetimizi."

Büyüknalçacı, tarlada kadınlarla birlikte verilen emeğin zorluklarına şahit olunca Karacadağ pirincinin değerinin daha da anlaşıldığını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz