Vatandaşın Cebini Yakan Zamlar TÜİK Verilerine Yansıdı

Vatandaşın Cebini Yakan Zamlar TÜİK Verilerine Yansıdı

Son bir yılda temel gıda maddelerine yapılan zamlar verilere de yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre; patates, un, makarna, soğan gibi ürünlere gelen zamlar bir yılda yüzde 340'ı aştı.

Vatandaşın pazardan elinin boş dönmesine neden olan fiyatlar Türkiye İstatistik Kurumu verilerine de yansıdı.

Rakamlara göre; temel gıda maddelerine bir yıl içerisinde yüzde 340'ları aşan oranlarda zam geldi.

Fiyat artışının en fazla yaşandığı ürün patates. 1 kilogram patatesin fiyatı 2021 nisan ayında 1 lira 90 kuruştu. 2022'de nisan ayında 1 kilogram patates 8 lira 40 kuruştan satılıyor.

Patatese bir yılda gelen zam oranı yüzde 342 nokta 1.

Fiyatı en fazla zamlanan ürünler listesinde ikinci sırada ise patlıcan bulunuyor.

Geçen yıl nisanda 5 lira 78 kuruşa satılan patlıcanın fiyatı yüzde 267 zamlanarak bu yılın nisanında 21 lira 21 kuruşa çıktı. Patlıcan fiyatı bu yılın başından bu yana da yüzde 87 nokta 5 arttı.

Patlıcanı, zam sıralamasında kıvırcık, soğan, domates, dolmalık biber, salatalık, tavuk eti ve nohut yüzde yüzü aşan oranlarla takip ediyor.

Sadece gıda ürünleri değil, TÜİK rakamlarına göre; elektrik, su ve doğalgaz faturaları da yüzde 150'lere varan oranlarda zamlandı.

Mutfak tüpünün fiyatı 117 liradan 293 liraya, doğalgaz birim ücreti 1 Lira 98 Kuruştan 3 Lira 72 Kuruşa yükseldi. Elektrik birim ücreti 80 kuruştan 1 lira 34 kuruşa, su birim ücreti de 5 Lira 69 kuruştan 8 Lira 59 kuruşa çıktı.

Şehirlerarası ulaşım da artık lüks haline geldi.

Yine TÜİK verilerine göre şehir içi ve şehir dışı ulaşım ücretlerine bir yılda yüzde 125'i aşan oranlarda zam yapıldı.

Şehirlerarası otobüs bilet fiyatları bir yılda 81 liradan 273 liraya çıktı.Üstelik mayıs ayında yapılan zamlar henüz verilere dahil edilmedi.

Aynı dönemde şehir içi ulaşımda metro ücretleri yüzde 90, dolmuş ücretleri yüzde 84, belediye otobüsü bilet fiyatları da yüzde 79 zamlandı. Taksi zammı da yüzde 75'e ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz