Akar ve Komuta Kademesi ile Sınırın "Sıfır Noktasında"

Akar ve Komuta Kademesi ile Sınırın "Sıfır Noktasında"

Rusya İle Ukrayna arasındaki krize ilişkin bir değerlendirme de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan da geldi... Bakan Akar "Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasındaki krizin barışçıl yollarla, uluslararası hukuka uygun olarak ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguluyoruz" dedi. Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Komuta Kademesi ile Namaz Dağı'na da çıktı... Akar ve komutanlar, Suriye ve Irak sınırının kesiştiği sıfır noktasındaki Altunbey 1. Hudut Takım Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve komuta kademesi ile sınırın sıfır noktasında temaslarını sürdürdü...

23. Piyade Tümen Komutanlığı'ndaki inceleme ve denetlemelerinin ardından Namaz Dağı’na çıktı.

Cudi ve Gabar’ın arasında kalan, terörle mücadele operasyonlarında önemli yere sahip 1995 rakımlı bölgede, jandarma birliklerini başarılarından dolayı tebrik eden Akar, daha sonra Silopi’deki Altunbey 1. Hudut Takım Komutanlığı'na geçti.

Suriye ve Irak sınırının kesiştiği sınırın sıfır noktasındaki hudut karakolunda Takım Komutanı'na Türk Bayrağı'nı öperek teslim eden Akar, daha sonra nöbet kulesine çıktı.

Hudut tekmilinin ardından faaliyetlere ilişkin bilgi alan Akar, talimatlar verdi, Altunbey 1. Hudut Takım Komutanlığından, Irak ve Suriye arasında yer alan Semalka Köprüsü’nü inceledi.

Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanların bölgedeki temasları devam ederken operasyonlar da sürdü...

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatının koordineli çalışması sonucu Irak'ın kuzeyindeki Avaşin'de 3 Barış Pınarı Harekat Bölgesi'nde de 10 olmak üzere 13 etkisiz hale getirildi

Bakan Akar, Rusya ve Ukrayna'yı savaşın eşiğine getiren krize ilişkin de savunma ve strateji dergisi M5'e konuştu...

Akar, "Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasındaki krizin barışçıl yollarla, uluslararası hukuka uygun olarak ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguluyoruz" dedi.

Bakan Akar Türkiye'nin Rusya Federasyonu ve Ukrayna ile birçok alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında da iş birliği yaptığını ifade etti ...

Rusya'nın Ukrayna'ya satılan SİHA'lar ilgili Türkiye'ye gösterdiği tepki yi de yorumladı...

Akar, ''Ukrayna'nın bu sistemleri tedariki ve kullanması kendi tasarrufundadır. Dolayısıyla Türkiye ihraç etmiş olduğu bu sistemlerle ilgili suçlanamaz.

Ukrayna'nın NATO'nun 'Geliştirilmiş Fırsatlar Ortaklığı' ülkesi olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. ''dedi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz