Merkez Bankası Fren Yaptı

Merkez Bankası Fren Yaptı

Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı...Para Politikası Kurulu beklentilere paralel olarak politika faizini yüzde 14'te sabit bıraktı.Piyasa bu karara, kayda değer bir tepki vermedi.Döviz ve altın gün boyu sınırlı bir bant aralığında seyretti...Bu arada Merkez Bankası'nın net döviz rezervinin, eksi 56 nokta 9 milyar dolar olduğu duyuruldu...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi... Kurul, piyasa beklentilerine paralel olarak değişikliğe gitmedi; bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'te sabit bıraktı.

Açıklama metninde enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağının öngörüldüğünü vurgulanırken, Merkez Bankası'nın Türk lirasını önceleyen bir politika yürüttüğü belirtildi.

Metinde; " cari işlemler dengesinin 2022'de fazla vermesi öngörülmektedir." denildi.

Ayrıca yayımlanan verilere göre, Merkez Bankası'nın swap hariç net döviz rezervi eksi 56,9 milyar dolar oldu.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı da 14 Ocak ile sona eren haftada 80 milyon dolarlık düşüşle 234 milyar 211 milyon dolara geldi.

Piyasada ise faiz kararı sonrası sınırlı bant aralığındaki hareketler sürdü...

Öte yandan Yabancıların 2022 yılın ilk haftasında menkul kıymetler ve swap piyasasından toplam çıkışı 2,3 milyar dolara ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz