2021 Borsa İstanbul için rekorlar yılı oldu

2021 Borsa İstanbul için rekorlar yılı oldu

Borsa İstanbul'da, 2021 yılında halka arz olan şirket sayısı, yatırımcı sayısı, endeks değerleri ve işlem hacimlerinde rekorlar kırıldı.

Borsa İstanbul'dan yapılan yazılı açıklamada 2021'e ilişkin değerlendirmeleri yer alan Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, 2021'in birçok açıdan başarılı bir yıl olduğunu bildirdi.

Borsa İstanbul'da halka arz olan şirket sayısında, yatırımcı sayısında, endeks değerlerinde ve işlem hacimlerinde rekorların kırıldığı 2021'in sermaye piyasaları açısından başarılı geçtiğini vurgulayan Ergun, salgına rağmen tüm hizmetlerin kesintisiz bir şekilde sunulduğunu, piyasanın ihtiyaçlarına göre yeni finansal ürün ve hizmet geliştirme çalışmalarına hız kesmeden devam edildiğini anlattı.

Ergun, geçen sene iş yapma modellerinde bir dönüşümü gerçekleştirdiklerini kaydederek, artık sadece şirketlerin işlem görme başvurusundan sonra bu başvuruyu değerlendiren bir borsa olmadıklarını, tüm süreçlerde firmalara yol gösteren ve onların sorunları çözen bir borsaya dönüştüklerini aktardı.

Geçen yıl elde ettikleri en önemli rekorun halka arz sayısında olduğunu bildiren Ergun, şu bilgileri verdi:

"Halka arz edilen 52 şirketle bu alanda rekor kırıldı. 21,6 milyar TL büyüklüğünde halka arz gerçekleştirildi. 2020'de ise 8 şirketle 1,1 milyar TL tutarında halka arz gerçekleştirilmişti. Bundan önceki rekor 35 şirketle 1990'daydı. Böylece, dünya borsaları arasında, halka arz sayısı bakımından Borsa İstanbul 14 basamak birden yükselerek 13. sıraya yerleşti. İstanbul, Ankara, Aydın, Balıkesir, Denizli, Erzurum, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Rize gibi ülkemizin farklı şehirlerinde faaliyet gösteren birçok sektörden şirket bu yıl aramıza katıldı."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz