Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi Açıldı

Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi Açıldı

Gıda sektörünün gelişmesi amacıyla kurulan Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla hizmete açıldı. Bakan Pakdemirli tarım sektöründe Ar-Ge çalışmlarının önemini anlattı, sektörün gelişmesi için üreticinin yanında olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Tarım gelecektir. geleceğin tarımında sadece üretmek yetmeyecek. verimli, besin değeri yüksek, sağlıklı ürünü ve gıdayı üretmemiz gerekecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı gıda sektörünü geliştirmek için bir adım daha attı.....

Bitkisel Gıdalar Araştırma Merkezi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katıldığı törenle hizmete açıldı...

Tarımsal hasılada avrupa'da lider, dünya'nın ise ilk 10 büyük tarımsal ekonomisinden birisidir. Bizler de, tarım ve orman bakanlığı olarak köklü ve yaygın tarımsal araştırma sistemimizle çiftçimizin, ücretimizin hep yanında olduk, olmaya da devam

ediyoruz.

Açılışta konuşan Bakan Pakdemirli tarımda ar-ge 'nin önemine dikkati çekti.. .

Yapılan araştırmalar şunu diyor; artan nüfusu doyurmak için gelecek 30 yılda, bugünkünden yüzde 60 daha fazla gıdaya, bu gıdayı üretmek için de yüzde 15 daha fazla suya ihtiyaç duyacağız. Bu zor tabloda, elimizdeki en önemli silah, AR-GE yapmak,

inovasyon ve teknoloji geliştirmektir.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü çatısı altında açılan Merkez, bitkisel temelli gıda üreten fabrikalara analiz hizmeti sunacak.

Araştırma merkezimiz ile ülkemizde faaliyet gösteren Un, Yem, Makarna, Bulgur, Bisküvi, İrmik, Çeltik vb. Ürünler üreten 1.737 Fabrikaya referans materyal ve analiz hizmeti sunacak.

Toplam 4650 metrekare kapalı alana sahip ve gelişmiş teknoloji ile donatılmış 14 laboratuvardan oluşan merkezle gıda sektörünün büyümesi ve gelişmesi amaçlanıyor...

Bu araştırma merkezi sayesinde, bitkisel zenginliğimizden doğan yerel tatlarımızı koruyacak, geliştirecek ve dünyaya tanıtacağız.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz