Yeni Zelanda'nın İsminin Değiştirilmesi Gündemde

Yeni Zelanda'nın İsminin Değiştirilmesi Gündemde

Yeni Zelanda'nın isminin değiştirilmesi gündemde... Yerli halkı temsilen eden Maori Partisi, ülkenin adının Flemenkçe olduğunu belirtti ve isim değişikliği için parlamentoya dilekçe vereceğini duyurdu..

Yeni Zelanda parlamentosunda yerli halkı temsilen eden Maori Partisi, ülkenin resmi isminin Aotearoa AVTİORA olması için parlamentoya verilecek dilekçeyi online imzaya açtı.

Maori Partisi, Yeni Zelanda isminin Flemenkçe olduğunu belirtti. Açıklamada, ülkenin adının yerli dilinde "Kuzey Adası" anlamına gelen Aotearoa olması gerektiğini ifade edildi.

Maori partisi, internet üzerinden imzaya açtığı dilekçede, kent ve yer isimlerinin de Te Reo Maori dilindeki anlamlarının iade edilmesini istedi.

Parti dilekçesinde, "Te Reo Maori'nin bu ülkenin ilk ve resmi dili olarak hak ettiği yere geri getirilmesinin zamanı çoktan geçti. Biz bir Polinezya ülkesiyiz - biz Aotearoa'yız" ifadelerine yer verildi.

Maori Partisi eş başkanı Rawiri Waititi, daha önce parlamentoda "haka" dansıyla protesto yaptığı için meclisten atılmıştı. Waitti, bir başka seferde ise parlamentoya kravat takarak gelmeyeceğini açıklamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz