Mesot 17. Uluslararası Kongresi

Mesot 17. Uluslararası Kongresi

Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından kurulan Ortadoğu Organ Nakli Derneği, kısa adıyla MESOT'un 17. Bilimsel kongresi, tamamlandı... Bilim insanları, zoom üzerinden ülkelerindeki transplantasyon deneyimlerini, son gelişmeleri anlattı, araştırmalarını paylaştı... Kongrenin ikinci gününde tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisinin organ nakline etkileri, önemli başlıklardan biri oldu. Prof Dr. Mehmet Haberal, aşılamanın önemine dikkati çekti. Kongrenin sonunda "MESOT olarak bir ekibiz" diyen Prof. Dr. Haberal; Birlik beraberlik mesajı verdi… Meslektaşlarının teşekkürü de salgın dönemi dahil bölgeye katkısını hiç esirgemeyen, toplantılar ile iletişimi güçlendiren Prof. Dr. Haberal'a idi…

1987 yılında Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından kurulan Ortadoğu Organ Nakli Derneği; kısa adıyla MESOT'un 17. Uluslararası bilimsel kongresi 3 gün sürdü….

Kongre, COVİD -19 pandemisi nedeniyle bu yıl zoom üzerinden gerçekleştirildi.

Dünyanın organ naklinde öncü bilim insanları, yeni deneysel çalışmalarını, ülkelerindeki gelişmeleri, yenilikleri ve pandeminin etkilerini paylaştı…

Kongrenin açış konuşmasını, MESOT'un seçilmiş başkanı Prof. Dr. Mohammed Ghnaimat yaptı…

MESOT Başkanı Prof. Dr. Antoine Barbari de konuştu…

Prof. Dr. Mehmet Haberal da açılış konuşmasında uuslararası toplantıların önemine dikkati çekti.

Ürdün merkezli kongrenin ilk gününde olduğu gibi ikinci gününde de bilimsel çalışmalar ele alındı. sunumlar yapıldı , organ naklinin önemine değinildi.

Prof. Dr. Mehmet Haberal nüfus ve çevre etkilerine dikkati çekti.

Yüzlerce bilim insanını zoom üzerinden buluşturan kongrenin son gününde de oturumları Prof. Dr. Mehmet Haberal açtı…

Prof. Dr. Ignazio Marino, Andreas Tzakis ve Andrew Cameron'un başkanlığını yaptığı ilk oturumda ortak başlık; organ naklinde güncel gelişmelerdi…

İlk söz, Amerika Birleşik Devletleri'nden Prof. Dr. Hasan Yersiz'e aitti…

Daha sonra Mısır'dan Prof. Dr. Reda Elwakil, sunum yaptı…

Prof. Dr. Ahmet Gürakar da, Amerika Birleşik Devletleri JOHNS HOPKİNS Hastanesindeki tecrübelerini paylaştı…

Amerika Birleşik Devleri'nden Prof. Dr. Andreas Tzakis de, Prof. Dr. Mehmet Haberal'a teşekkür ederek, başladı sözlerine. Sonrasında Bağırsak ve rahim nakillerinden bahsetti.

Prof. Dr. Bassam Saeed de Suriye'de organ nakli süreciyle ilgili bilgi verdi.

Prof. Dr. Haberal, organ naklinde, Suriye'ye destek mesajı verdi.

Prof. Dr. Annika Tibell ise İstanbul deklerasyonunu işaret ederek, öncüsü Prof. Dr. Haberal'a teşekkür etti.

Prof. Dr. Mehmet Haberal; 2018'de Taşkent'te çocuklarda böbrek naklinin ve eşler arası organ naklinin öncüsü aynı zamanda….….

Başkent Üniversitesi'nde eğitim alan Özbek Dr. Azamat Alimov, Prof. Dr. Mehmet Haberal'a, ülkesine ve Ortaasya'ya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

Bir teşekkür de Pakistan'dan Prof. Dr. Adibul Rizvi'den geldi…

Son oturumda ise genç organ nakli cerrahlarının beklentileri ele alındı….

Kanada'dan Dr. Shaifali Sandal, Transplantasyon alanında lider olarak bir kariyer nasıl inşa edilir?, Nasıl lider olunur? Sorularının yanıtını Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı örnek göstererek anlattı….

Kongrenin sonunda MESOT’un seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Mohammaed Ghnaimat, salgın dönemi dahil bölgeye katkısını hiç esirgemeyen, toplantılar ile iletişimi güçlendiren Prof. Dr. Haberal'a teşekkür etti…

Prof. Dr. Mehmet Haberal, da meslektaşlarına teşekkür etti. Birlik, beraberlik ve destek mesajı verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz