24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü

24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü

DÜN; sansürün kaldırılışının 113'üncü yıldönümüydü...24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü nedeniyle meslek örgütleri mesaj yayımladı.


Sansürün kaldırılışının üzerinden 113 yıl geçti.

Osmanlı'da gazetelerin sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçmesine son veren, 1908 tarihli İkinci Meşrutiyet'in ilanından bu yana, 24 Temmuz, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanıyor.

24 Temmuz dolayısı ile Gazeteciler Cemiyeti mesaj yayımladı.
Başkan Nazmi Bilgin, 24 Temmuz’un Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü olduğunu anımsatarak, tüm basın meslek örgütlerine gelecek için birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

“Ne yazık memleketimizde gazetecilik mesleği her geçen gün zorlu ekonomik koşullarda adaletsiz ilan dağıtımı, aboneliklere sınırlandırma gibi düzenlemelerin yanı sıra siyasi baskı atmosferi içerisinde adeta bir cenderede var oluş mücadelesi veriyor” diyen Bilgin çeşitli olumsuz faktörlerin katkısıyla sansür ve otosansür sıkıntısının bugün çok ciddi şekilde devam etmesinden rahatsızlık duyduğunu vurguladı.

Bilgin, “erişim engellemesi” başlığı altında Türkiye’nin her geçen gün siyasi tartışmalar hafızasını yitirmekte olan bir ülkeye dönüştüğünü belirterek, bu durumu açık ve ağır bir sansür olarak gördüğünü ifade etti.

Bilgin, erişim engellemesi kararının da ciddi bir sansür mekanizması olduğunu vurguladı, "24 Temmuz’un yıldönümünde artık sansürsüz bir Türkiye’den söz etmek mümkün değildir. Tam tersine erişilemeyen haberler ülkesine dönüştüğümüzü görüyoruz” dedi..

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu da, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
Açıklamada “Özgür bir haberciliğin yapılabilmesi için mücadelemizi yalnız 24 Temmuz’larda değil her platformda bir kez daha seslendireceğimizin bilinmesini isteriz” denildi. 24 Temmuz 1923’de imzalanan Türkiye’nin bağımsızlık belgesi Lozan Antlaşması’na da vurgu yapıldı.

Açıklamada, "Günümüz koşullarında basın sektöründe çığ gibi büyüyen işsizliğin var olduğu, halkın habere ulaşma yollarının her gün biraz daha daraldığı, kamuoyunun haber alma özgürlüğüne ket vurulduğu bir ortamda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak haberin suç olmadığını anlatmaya çalışmayı sürdüreceğiz. Özgür bir haberciliğin yapılabilmesi için mücadelemizi yalnız 24 Temmuz’larda değil her platformda bir kez daha seslendireceğimizin bilinmesini isteriz." denildi.

Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamada da basın özgürlüğüne eleştiri vardı.
"Basından sansürün kaldırılmasının yıldönümü olan 24 Temmuz’ları uzun yıllar ‘Basın Bayramı’ olarak kutlayan medyamız, bugün iktidar baskısı altında o günlerin çok uzağına düştü." denilen açıklamada, siyasal ve ekonomik baskılarla iktidar tarafından medyanın yüzde 95’inin kontrol altına alındığı vurgulandı.

Bildiri de "Gerçek gazetecilik neredeyse ‘suç’, eleştirel haberin ‘terör’ sayıldığı Türkiye, Basın Özgürlüğü Endeksi’nde dünyadaki 180 ülke arasında153’üncü sırada ve ‘utanç tablosunda’ yer aldı. Böyle bir ortamda 24 Temmuz, elbette ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlanamaz ve kutlamıyoruz. " denildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz